• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail askeri yardım istedi
08 Mart 2011 Salı 18:40

İsrail askeri yardım istedi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ABD'den 20 Milyar dolarlık ek askeri yardım isteyeceklerinin söyledi.
Filistin ve Lübnan'da yaptığı katliamlarala yetinmeyen İsrail, Amerikan yardımlarıyla silahlanmaya devam ediyor.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ülkesinin ABD'den ilave 20 milyar dolarlık askeri yardım talep edebileceğini söyledi. Barak yardım için bahane olarak da Ortadoğu'da yapılan devrimler ve yeni devrim ihtimallerini gösterdi.

Barak, Amerikan Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail'in bölgede meydana gelen değişikliklerden ya da Filistinlilere tavizler verilmesinden korkmaması gerektiğini dile getirdi. Mısır, Libya, Tunus ve diğer Körfez ülkelerindeki olaylara değinen Barak, bu olayları doğru yönde bir hareket olarak nitelendirirken, "tarihi bir deprem" ifadesini kullandı ve Arap toplumlarının modernliğe doğru adım atmalarının olumlu bir gelişme olduğunu iddia etti.

Barak, yine de Mısır'ın yeni liderlerinin zaman içinde, İsrail-Mısır anlaşmasına ilişkin kamuoyu baskına yenilebilecekleri ihtimalini de gözardı etmedi. 

Barak, adını vermediği Mısırlı üst düzey bir yetkiliyle görüşmesini anlattı ve Mısırlı yetkilinin, kendisine, Filistinlilerle barış konusunda ciddi çabalar göstermemesi halinde, Kahire'deki yeni hükümetin İsrail'e karşı tavrını değiştirebileceğini söylediğini aktardı. 


Barak, İsrail için nitelikli bir askeri yardımın daha önemli hale geldiğini belirterek, "Önümüzdeki birkaç kuşak için İsrail'in güvenliğini artırma doğrultusunda 20 milyar dolar ek bir yatırımın gerekebileceğini" kaydetti. Barak, Güçlü, sorumlu bir İsrail'in, böyle çalkantılı bir bölgede istikrar sağlayıcı bir güç haline gelebileceğini iddia etti. Barak'ı sorumlu İsrail ve istikrar sağlama nitelemeri, Filistin ve Lübnan'da katledilen yüzbinlerce insanı akla getirdi.

Halihazırda İsrail'in ABD'den aldığı askeri yardımlar yılda 3 milyar doları aşıyor. ABD yardımlarıyla sialhlanan İsrail'in, ek yardımlarla hangiülkelerde, ne gibi katliamlar yapacağı, dünya kamuoyunca merak ediliyor.
 
 
 
 
 
 
Timeturk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA