• Konya13 °C

Aydoğan Deveci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İŞPORTACILAR VE TÜRKİYE

22 Eylül 2010 11:00

          Türk Filmlerinden aşina olduğumuz karakterdir işportacı. Çoğu zaman figüranların üstlendiği roldür. Caddede, sokakta, gemi güvertesinde, aklınıza gelebilecek her yerde ve binbir hikayeyle ellerindeki üçüncü sınıf malları pazarlamaya çalışırlar. Hele aynı malı satan işportacıları izlemek? Birbirinin tıpkısı malları pazarlayabilmenin yolu anlatılacak janjanlı hikayelerde gizlidir.

            Referandum sonrası bir hafta yazmadım. Herkes eteğindekini döksün diye bekledim. Bazılarında hikaye çok, Ahmet TAŞGETİREN gibi hem adamlığı hem de yazarlığı önde olanlar gerçeklerin altını çizip yorumladı. Sonuç? Sonuç ortada değil mi? Ak Parti’ye ders verme hevesi başka bahara kaldı.

            Okurlarım isyanda; “İyi de işportacı diye başladın gerisini getirmedin? Aslında muradım anlaşıldı da biraz daha irdelemem isteniyor sanki: Efendim ekmek parası yolunda dökülen ter kutsaldır. Ancak bazı uyanık takımı ellerindeki adi malı satma pahasına söylenmedik söz, uydurulmadık hikaye bırakmazlar. Yok bu “Alamanya’nın en büyük ve moderin fabrikasında üretilmiş” ve sadece “kendisi” tarafından pazarlanıyormuş!  “El insaf birader. Milleti salak yerine koyarken kendini küçük düşürmüş olmuyormusun? Tamam üstün başın temiz düzenli ama koskoca Alman Fabrikası geleceğini senin ellerine mi bıraktı?” Baktı pabuç pahalı toplar tezgahı çaktırmadan kaybolur uyanık işportacı. Semtine, mahallesine göre değişir pazarlama taktikleri; zengin muhitlerde elindeki esans “Meşhur artistlerin parfümü olur” Müslüman mahallesinde “Hacı misi” bıraksanız meydanı “Türbanı da ben çözerim” der… Ne yalan söyleyeyim halkoylaması sürecinde İstanbul vapur esnafını aratacak kadar çok çapsız politik tezgahlar gördük.

            Mesela KK (basında böyle yer alıyor) CHP genel başkanı 70 ilde tezgah açmış. Özür, miting yapmış. Helal sana Kemal. Baykal böyle işlere gelemezdi. Saçı bozulur, imajı zedelenir, pantolon ütüsü kayardı. KK çekmiş kasketi, takmış poşuyu il il gezmiş. Önce Konya’yı “Teğet geçti” sonuna doğru bir Konya Mitingi patlatıverdi. Sonuç %78. Olsun… KK Memurluktan ticarete atıldığı için lafı toparlamakta sorun yaşıyor. Bir kere her şeyi o çözüyor. Aslında Baykal’ı da o çözdü, işsizliği, daha halkçı havuzlu villayı… hepsini o hallediyor. Bir HAYIR oyu atamadı... Haksız saldırdılar, “meydanlarda milletten hayır istedi kendisi oy kullanmadı” dediler. Bende adamın kendine hayrı yok dedim ama Millete olacaktır zahir. Türk siyaseti bunu da gördü. Referandumda kendi oyuna sahip çıkamayan ana muhalefet lideri, belediye seçimlerinde kendi partisine oy vermeyen parti genel başkanı…         Bir de Devlet BAHÇELİ var. Belki de millet en çok ona kızıyor. Bahçeli KK gibi tezgahçılardan da değil. Millet O’na güvendi %21 hisseyle dükkan açtı. “Helalinden kazan, güvenimize layık ol” dedi. O sermayeyi “Sağa sola” yedirdi. (Daha ziyade sola) Türkiye’nin en tartışılan adamı Mesut YILMAZ’la bir araya geldi de, %47’lik bir güvenle Başbakan olan Tayyip Erdoğan’la millet menfaatine birleşip EVET diyemedi. Ülkücüler EVET dedi O HAYIR. Şimdi seçim istiyormuş. Ey MHP’liler partinize sahip çıkın. Sizler dünyanın 200’e yakın ülkesinde “Türk Okulları” kurup bunları başarıyla ayakta tutan “Gönüllüler hareketinin” lideriyle kavga edecek insanlar değilsiniz. Devlet Bahçeli’nin gerek Türk Dünyası gerekse Türkiye Cumhuriyetine yaptığı katkı nedir? Sorgulayın; Ekonomik krizler, hortumlar, iflas edip borcunu millete ödettiren bankalar, azledilen MHP’li milletvekili ve bakanlar… Rahmetli Türkeş’in cenazesinde gözyaşlarıyla tekbir getirip dua eden Fethullah GÜLEN Hocaefendiye “Tokat atmak” CHP’nin hedefi olabilir ama Sizlerin asla. Kırın zincirleri çıkın CHP ve sol politikaların boyunduruğundan.

            Türkiye önemli bir viraj döndü yoluna kararlılıkla devam ediyor. Ancak yükselmek büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Şu, bu partili olmak yerine Türkiye Gemisinin fedakar tayfaları olmalıyız, tarihi sorumluluğumuz bunu gerektiriyor sığ menfaat kavgalarını bırakın küçük insanlar yapsın, biz büyük Türkiye’ye şahit olmak için mücadeleye devam edelim.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA