• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İspatlasınlar istifa ederim
15 Mayıs 2014 Perşembe 08:04

İspatlasınlar istifa ederim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'yi yasa boğan kazanın yaşandığı madende 15 yaşında çocuk yaşta bir işçinin çalıştırıldığı iddialarına çok sert tepki gösterdi. Yıldız, 'İddiayı ortaya atan müfterinin tekidir. Madende 15 yaşında bir çocuğun çalıştırıldığını İspatlasınlar istifa ederim' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden ocağında çocukların çalıştırıldığı yönündeki iddialarının gerçekle ilgisi bulunmadığını söyledi. Bakan Yıldız, akşam üstü çalışmalar hakkında bilgi verirken, madende 15 yaşında işçi çalıştırıldığı iddialarıyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

ÇOK ACINACAK HALE GELMİŞLER

'Dün geceden bu yana hem işçi kardeşlerimize ulaşma gayretleri hem de algı operasyonlarıyla uğraşmak durumuna kaldık. Böyle bir işçi kardeşimiz burada çalışmıyor. Buna ne sendika ne işveren ne kamu müsaade eder. Yüzlerce, binlerce kayıt arasında baktık o isimde, o yaşta birisi yok. Hele hele bugün Berkin'le bir ilişki kurulmuş olmasını çok manidar buldum. Gezi Parkı'nda parkında ağaçların arkasına saklananlar, 17 Aralık'ta elektrik direklerinin arkasına saklananlar çok acınacak hale gelmişlerdir bugün. Her şeyde siyaset yapılabilir, can pazarının olduğu yerde yapılmaz.'

SÖYLEYEN NEDEN iSPATLAMIYOR

Yıldız, daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile maden ocağında incelemelerde bulundu. Madencilerin yakınlarınını bulunduğu alana gelen Yıldız ve İslam'a bazı kişilerin tepki gösterdiği görüldü. Bakan Yıldız, bir madenci yakınının, '15 yaşında bir çocuğu burada çalıştırdılar' şeklindeki serzenişine, 'Bunu kim söylüyor, niye ispatlanmıyor?' diye sordu.

İDDAYI ORTAYA ATAN MÜFTERİ

Madenci yakınının 'sosyal medyada yazıldı' ifadeleri üzerine Taner Yıldız, 'Bu iddiayı ortaya atanlar ispatlamakla mükelleftir. 15 yaşında bir çocuğun burada çalıştığını iddia edenler yalancının ve müfterinin tekidir. 15 yaşında çocuk kim ispat etsinler. Burada 15 yaşında bir çocuk çalıştırıldıysa ben istifa ederim. Bu iddiayı ortaya atanlar ıspatlayamazsa ne yapacaklar' şeklinde sordu. Yıldız, kendisine tepki gösteren bazı vatandaşlarla yaptığı konuşma sonrasında ikna ettiği ve öpüşerek ayrıldıkları görüldü.

CEKETİNİ MADENCİYE VERDİ

Maden ocağında süren aramalardan yeni çıkan Şuayip Bıyıkoğlu isimli bir madenci, Bakan Yıldız'a içerdeki durumla ilgili bilgi verdi. Yıldız, terli olan Bıyıkoğlu'na ceketini vererek, 'Terlisiniz, üşütürsünüz fazla dışarda kalmayın' diyerek gönderdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü alanı gezdi.

Sendikasız, küçük yaşta işçimiz yok

 

İddialar üzerine açıklama yapan Soma Holding yetkilileri 15 yaşında işçi çalıştırıldığı iddialarını yalanladı. Yıllık 3 milyon ton kömür üretimi bulunan Soma'da 3 bin çalışanları olduğunu söyleyen şirket yetkilileri, 'Sendikasız işçi çalışmıyor. Şirketimizin çalışanlarının yüzde 100'ü sendikalı. Bordrosuz, sendikasız çalışan işçimiz yok. 15 yaşında bir işçinin bizde çalışması gibi bir olasılık yok. Kimlik kaydı 15 olan birinin, bu şirkette çalışma imkanı yok' şeklinde konuştu. Madencilikte 30 yıllık geçmişe sahip olduklarını anlatan üst düzey şirket yetkilileri, 'Türkiye'de bizim tek işlettiğimiz maden ocağı değil, işlettiğimiz maden ocaklarının hepsi denetime açık. Bugün dahi gelip gezilebilir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA