• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsmail Turandan yapılandırma uyarısı
24 Mayıs 2013 Cuma 12:28

İsmail Turan'dan yapılandırma uyarısı

19 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6385 Sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeler arasında SGDP borçlarını yapılandırma fırsatı da veriliyor.

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı İsmail Turan, 19 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6385 Sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeler arasında SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) borçlarına yapılandırma imkânı olduğu ve bu imkânın 31 Mayıs 2013 tarihinde sona ereceğini söyledi.

Kanunla getirilen düzenlemenin sadece Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarının yapılandırılmasına yönelik olduğunu ve başka herhangi bir borcu kapsamadığını belirten İsmail Turan, “1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli olduğu halde, vergi mükellefiyeti ve şirket ortaklığı olan (01.10.2008 tarihine kadar anonim şirketlerin kurucu ortakları, 01.10.2008 tarihinden sonra anonim şirketlerin yönetim kurulu üyeleri) bugüne kadar Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmesi gerektiği halde herhangi bir nedenle tescilleri yapılmayan sigortalılar için 28 Şubat 2013 tarihi itibariyle tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan prim borçları ve faizleri, 31 Mayıs 2013’e kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunulması halinde yapılandırılmaktadır. Emeklilerimizin SGK İl Müdürlüğüne yazılı müracaat yapması halinde, 1 Ekim 2008 öncesi döneme ilişkin borçları, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE aylık değişim oranları ile yeniden hesaplanarak peşin veya taksitle ödenebilmektedir. Taksitle ödeme yapılması durumunda ikişer aylık ödeme periyodu ile azami 18 aya kadar taksitlendirme imkânı vardır” dedi.

Turan, geçmişte ticaretle uğraşmış ya da Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi bir işle uğraşmış emeklilerin kendilerine gelecek tebligatı beklemeden SGK Müdürlüklerine 31 Mayıs 2013 tarihine kadar yazılı olarak müracaatta bulunmaları gerektiğini anımsatarak, “Müracaat eden emeklilerimizin gecikme zamlarının yüzde 85’lik kısmı silinmekte ve borçlarına ödeme şekline göre (Peşin veya Taksitli) TEFE/ÜFE aylık değişim oranı uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarının yapılandırılması için yapılan başvurularda, başvuru yeri, yaşlılık veya malullük aylığı, bağlandığı sigortalılık statüsüne ve borcun 01.10.2008 tarihinden önce veya sonra olması gibi kriterler borcun hesaplanmasında son derece önemlidir. Bu noktada emeklilerimizin teknik veya yoğunluk gibi sorunlarla karşılaşmamaları için son tarih olan 31 Mayıs 2013 tarihini beklemeden yapılandırma talebinde bulunmaları kendileri için faydalı olacaktır ” şeklinde görüş bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA