• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamofobiyle mücadelede ortak zemin şart
02 Ekim 2009 Cuma 00:09

İslamofobiyle mücadelede ortak zemin şart

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bazı Avrupa ülkelerinin 2005 yılındaki karikatür
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, bazı Avrupa ülkelerinin 2005 yılındaki karikatür krizinden ders çıkardığını ve İslamofobi konusunda o döneme göre daha sorumlu davrandıklarını söyledi.
     Washington'daki düşünce kuruluşu Rumi Forum'da konuşan İhsanoğlu, Avrupa'da aşırı sağ ve marjinal grupların oyunu alabilmek için onlara yakın tutum takınan siyasi hareketlerin, İslamofobinin, Müslümanlara karşı daha büyük bir tehdit olmasına yol açtığını belirtti.
     Danimarka'da 2005'de yayımlanan "kaba, medeniyetle bağdaşmayan" karikatürlerin yarattığı krizi hatırlatan İhsanoğlu, Danimarka hükümeti ve bazı Avrupa ülkelerinin karikatürler karşısındaki tepkisizliğinin, Müslüman dünyasında yarattığı öfkeye işaret etti.
     İhsanoğlu, İKT olarak bu konuyla yakından ilgilendiklerini, İslamofobi konusunda bir gözlem grubu oluşturduklarını ve bu grubun yıllık raporlar hazırladığını anlattı.
     İslamofobiyle mücadelede Avrupalılarla ortak zemin yaratma çabası içinde olduklarını, insanları uluslararası kurallara uymaya ve ifade özgürlüğünü tatbik ederken sorumlu bir şekilde davranmaları ve bu özgürlüğü diğerlerine hakaret amacıyla kullanmamaya davet ettiklerini söyleyen İhsanoğlu, "birçok Avrupa ülkesinin, özellikle de sağcı partilerin iktidarda olduğu ülkelerin bunu ihmal etmesi ve İslamofobiyi iç politika malzemesi haline getirmesinden duyduğu üzüntüyü" dile getirdi.
     İhsanoğlu, ABD'nin bu konudaki tutumunda geçen yıldan beri olumlu bir gelişim gözlediklerini, İKT ile ABD arasında daha iyi bir anlayış ve işbirliğinin bulunduğunu ifade ederek, Amerikan medyasının da bazı Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına göre daha sorumlu davrandığını kaydetti.
     İKT'nin, İslamofobiyle mücadelesinin sonuç vermeye başladığına değinen İhsanoğlu, "Avrupa'daki bazı ülkeler ders çıkardı. 2005 yılına göre daha sorumlu davranıyorlar" dedi.
     ABD'nin diğer batılı ülkelerden farklı olarak bir göçmen toplumu olduğuna işaret eden İhsanoğlu, bu nedenle, yeni gelenlerin hoş karşılandığını ve İslamofobinin bu ülkede köklerinin bulunmadığını söyledi.
     İhsanoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve geldikten sonra Müslüman dünyasına hitap ettiği konuşmaların yeni ve olumlu bir atmosfer yarattığını belirterek, bu olumlu atmosferin getirdiği fırsatı yakalamaları gerektiğini kaydetti.
    
     -"OBAMA, İKT İÇİN ÖZEL TEMSİLCİ ATAYACAK"-
    
     Bir soru üzerine İhsanoğlu, Obama yönetiminin, Müslüman dünyasıyla ilişkiler için özel temsilci atadığını hatırlatarak, yönetimin, İKT için de bir temsilci atayacağını, şu an isim belirleme aşamasında bulunduğunu söyledi.
     Bir başka soru üzerine, görev süresi boyunca İKT'nin çok hızlı ve kapsamlı bir reform sürecinden geçtiğine, rekor denebilecek bir sürede yeni bir tüzüğün hazırlandığına dikkati çeken İhsanoğlu, yeni tüzükte insan hakları, demokrasi, iyi yönetim ve birçok değerden bahsedildiğini anlattı.
     İhsanoğlu, Cenevre ve New York'ta ofisleri bulunan İKT'nin, Brüksel, Bağdat ve Somali'de de ofis açmayı planladığını bildirdi.
     Ekmeleddin İhsanoğlu, bir diğer soru üzerine, "yeni belgeler ve yeni akademik egzersizlerden ziyade, politik egzersize ihtiyaçları olduğunu" belirterek, "bu egzersizlerin, hedefi net biçimde tanımlanmış olması ve sadece dini liderler ve akademisyenler düzeyinde değil, arkasında siyasi desteğe sahip olması gerektiğini" sözlerine ekledi.
     İhsanoğlu, "Aakademik hamle değil, artık politik hamle zamanı" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA