• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamofobi hala sorun...
21 Kasım 2013 Perşembe 09:13

İslamofobi hala sorun...

Cumhurbaşkanı Gül, İslam coğrafyasında yaşanan şiddete dikkati çekerek, 'İslam alemini ilgilendiren sorunlara biz çözüm getiremezsek başkaları kendi çözümünü dayatır.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 29. Bakanlar Toplantısı'nda kardeş ülke halklarının bir bölümünde iç çatışma ve çekişmelerin tüm şiddetiyle sürdüğünü söyledi.

Gül, 'Suriye'deki iç savaş, bir milletin kendi kendini tüketmesine yol açmaktadır. Çatışma ortasında nefretle yetişen nesiller şimdiden gelecekteki çatışmaların tarafı haline getirilmekte ve kısır bir döngünün parçası olmaktadırlar. Bu tür sorunların çözümü için üye ülkelerimize daha fazla sorumluluk düşmektedir. Şayet İslam alemini ilgilendiren sorunlara biz çözüm arayıp getiremezsek başkaları kendi çözümlerini dayatacaktır. Evimizi düzene koymak, herkesten önce bizim sorumluluğumuzdur. Bu yüzden, tüm üye ülkeleri 'bizim sorunlarımıza', 'bize ait çözümler' getirilmesi için çabalarını arttırmaya davet ediyorum' dedi.

İSLAMOFOBİ HALA SORUN

Başkanlığını yürüttüğü İSEDAK'ın öneminin, bu şartlar altında bir kat daha arttığını vurgulayan Gül, şöyle devam etti:

'İlk olarak, yüce dinimiz ve Müslümanlarla ilgili temelsiz önyargıları körükleyen İslamofobi ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Bu sorunun devamında, kasıtlı kara propaganda faaliyetleri kadar, maalesef bir kısım karanlık ruhlu şahıs ve mahfillerin, mukaddes İslami değerlerimizi, kendi emellerine alet ederek yürüttükleri şiddet ve terör eylemlerinin payı da büyüktür. Şunu mutlaka zihinlere ve yüreklere kazımalıyız: 'İslam'da teröre yer yoktur.'

YENİLİĞİN PEŞİNDE BİR GENÇLİK

Dünyanın her köşesinde, teknolojideki baş döndürücü değişime en çabuk ayak uyduranların gençler olduğunun altını çizen Gül, 'Gençlerimizi çağımızın rekabetçi şartlarına hazırlarken, kendi değerlerimizin pekiştirilmesine de özen göstermek zorundayız. Gençlerimizi, küresel gelişme ve akımların pasif takipçileri olarak yetiştiremeyiz. Kendi topraklarının hamuruyla yoğurulmuş, yenilikçiliğin peşinde koşan, sadece tüketen değil, araştıran, üreten ve yeni buluşlar geliştiren nesiller yetiştirmeliyiz' dedi.

Gül'e kürsüde prompter sürprizi

4. Boğaziçi Zirvesi'nin açılış konuşması için kürsüye çıkan Gül, prompterin azizliğine uğradı. Kürsüye çıkıp bir şey konuşmayan Cumhurbaşkanı, gülmeye başladı. 'Niye gülümsediğimi anlayamıyorsunuz, merak ediyorsunuz' diyen Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını yapacağı prompter cihazında yazıların ters olduğunu söyledi. Görevli müdahale için sahneye çıktığında da Gül yanına çağırarak, 'Buradan bak varsa oku' dedi. Gül'ün bu sözleri salonda gülüşmelere yol açtı. Prompter cihazını kullanmanın güzel olduğunu söyleyen Gül, 'Orada bir aksama olursa muhakkak yedeğinizin olması gerekir. Prompter'dan baktım tam ters yazılar. Muhakkak insanın kendi dağarcığında ne varsa o önemli. Klasik metodu bazen severim ama bunlar kolay oluyor. Dinleyicilere devamlı baktığınız için güzel oluyor' diye konuştu. Gül arızanın giderilmesinin ardından konuşmasına başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA