• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamın Sendikacılığa Bakışı
02 Mart 2009 Pazartesi 14:59

İslam'ın Sendikacılığa Bakışı

Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, Hz. Muhammed'in "Erdemliler Yemini" olarak bilinen oluşuma dahilinden yola çıkarak, İslamiyetin sendikacılığa bakışını yazdı.

Din görevlilerinin gözüyle sendika kavramına yeni bir açılım getirilen "Hıl'fül Fudul'dan günümüze Sivil Toplum ve Sendika' adlı kitapta, Peygamberimizin de yirmi yaşlarında içinde bulunduğu ve İslam tarihinde 'Erdemliler Yemini' olarak da bilinen Hılf'ul Fudul örgütlenmesi sendikalar için önemli bir referans olarak gösteriliyor. +

Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız tarafından kaleme alınan 'Hıl' fül Fudul'dan günümüze Sivil Toplum ve Sendika' kitabında günümüzde hâlâ geçerliliğini koruyan 'İslam'da sendika var mı?' sorusuna kapsamlı bir cevap aranıyor.

Kitabın konusu kadar, yazarın başlığı ile özdeşleşen bir sendikacı olması kitaba ayrı bir önem katıyor. Düne kadar ön yargı ile bakılan ve sadece belirli bir kesime aitmiş gibi gösterilmeye çalışılan sendika kavramı, başta İslam dininin 'birlik ve beraberlik' mesajı olmak üzere Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in hayatından örneklerle ve Anadolu'da önemli bir yeri olan Ahilik geleneği ışığında irdeleniyor. S

endika kavramı, ideolojik bir hareket anlayışından öte, hak arama, birlik-beraberlik ve aydınlar hareketi gibi anlamlar eşliğinde değerlendiriliyor. Aldığı referanslar ve yeni bir bakış açısı ile kaleme alınmasından dolayı kitabın, çalışma hayatında önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor.

İslam'da sendika var mı?

Kitabın yazarı Ahmet Yıldız, çeşitli platformlarda sürekli olarak karşılarına çıkan 'İslam'da sendika var mı?' sorusuna 'inancımızdan, tarihimizden ve kültürümüzden' referansları göstererek, bilimsel bir cevap vermek amacıyla kitabı kaleme aldığını söyledi. İslam'ın yasaklamadığı bir şeyin İslam'da bir şekilde karşılığının bulunduğuna dikkat çeken Yıldız, sendika kavramına yönelik bugüne kadar çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalarının dinleyiciler tarafından sürekli istendiğini de belirterek, "şimdiye kadar notlarımı fotokopi yoluyla çoğaltarak dağıttım. Ancak bu isteğin artarak devam etmesi bu notların kitaplaştırılma ihtiyacını doğurdu" dedi.

Kültürümüzde her ne kadar sendikal kavram yok denilse de sivil toplum bilincinin bulunduğunu söyleyen Yıldız, "her şeyden önce dinimizde birlik ve beraberlik emri vardır. Kur'an-ı Kerim'de bir ve beraber olun, ayrılığa düşmeyin mealinden ayetler vardır" dedi. Ayrıca haklının hakkını alıncaya kadar haksızlıkla mücadele edilmesi gerektiği anlamına gelen ve Peygamber efendimizin de içinde yer aldığı Hil'ful Fudul (Erdemliler Yemini) örneğine vurgu yapan Yıldız, yine Anadolu'da mesleki yardımlaşma ve dayanışma anlamına gelen Ahilik geleneğinin sendikal hareket için önemli bir referans olduğunu söyledi. Bunun yanında iyilikleri artırmak ve kötülüklerle mücadele etmenin insanın yaratılışının ve varlık sebebinin ta kendisi olduğunu dile getiren Yıldız, kendilerinin de sendikaya hak arama mücadelesi olarak baktıklarını anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA