• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamda Gençlik ve Eğitim Konferansı
28 Eylül 2012 Cuma 14:31

İslamda Gençlik ve Eğitim Konferansı

Prof. Dr. M. Cevat Akşit Hocaefendi; Meram Belediyesi, MEBKAM ve Gaye Vakfı işbirliğiyle Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''İslam'da Gençlik ve Eğitim" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Prof. Dr. M. Cevat Akşit Hocaefendi; Meram Belediyesi, MEBKAM ve Gaye Vakfı işbirliğiyle Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''İslam'da Gençlik ve Eğitim" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. İslam'da eğitimin önemine dikkat çeken Akşit, "Dinimizin ilk emri 'oku' olmuştur. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) çocukların eğitimini cihada denk tutarak bu konunun önemine dikkat çekmiştir" dedi.
Programa Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Meram Belediyesi'nin eski başkanlarından Mustafa Özkan, Konya İl Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda daha sonra Prof. Dr. M.Cevat Akşit, İslam'da eğitime verilen önemi ayet ve hadisler ışığında anlattı.
"PEYGAMBERİMİZ EĞİTİMİ CİHADA DENK TUTMUŞ"
İslam'ın ilk emrinin 'oku' olduğunu hatırlatan ve Kur'an-ı Kerim'den konuyla ilgili ayet örnekleri veren Akşit, "Peygamber Efendimiz (S.A.V.) de, dinimizin eğitime verdiği önem ve gençlerin eğitimi konusunda en büyük rehberimizdir. Gazaya katılmak isteyen 3 çocuklu bir sahabeye 'Sen çocuklarının eğitimiyle ve bakımıyla uğraş. Senin cihadın da bu' diyerek çocukların eğitimini cihada denk tutmuştur." dedi.  
Eğitimin çok zaman alan ve sabır isteyen bir iş olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cevat Akşit, "Bu iş birden bire olmuyor, yavaş yavaş oluyor.  Elimizde tılsımlı bir değnek yok ki adamı 180 derece değiştirelim. Allah'ın kanunu böyle. Çocukların eğitimi de kademe kademe ve onların kabiliyetine göre verilmeli. Peygamberimiz, katı bir kalbi olan Hz. Ömer için kaç yıl uğraşmış ve dünyaya adaletiyle yön veren bir insan haline getirmiş. Bizler de çocuklarımızı eğitirken bunları göz önüne almalıyız. Birden olmuyor, sabırla oluyor" diye konuştu.
"ÇOCUĞA GÜZEL İSİM VERİN"
İslam’a göre gencin tarifini yapan Cevat Akşit, “Çocuğun büluğa erene kadar bir sorumluluğu yok, çünkü iradesi yok. Büluğ çağından itibaren 30 yaşına kadar genç olarak değerlendiriliyor. İslam’a uygun bir genç yetiştirmek için besmele ile yatağa girmeli, çocuk anne karnındayken bile anne haram lokma yememeli, emzirirken besmele çekerek emzirmeli. Güzel bir isim koymalı, ona haram lokma yedirmemeli, ilk önce kelime-i tevhid öğretmeli, beddua etmemeli, yanında kötü şeyler konuşmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.
Büluğ çağına eren gencin artık bağımsız olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Akşit, “Genç insan müstakil, bağımsız insandır, aynı zamanda artık ‘mesul’ bir insandır. Yani yaptıklarından sorumludur artık. Ancak anne-babanın sorumluluğu mezara kadar devam eder. Genç bağımsızdır ama namaz kılmazsa, kötülük yaparsa anne-baba ‘bana ne’ diyemez.” dedi.
‘Oğlan anaya, kız babaya benzer’ atasözüne de değinen Cevat Akşit, “Tahsilin, ortamın etkisi var ama genelde evlatlar anne-babaya benzer. Sizdeki bir hata ya da eksik evladınıza geçer. Bu nedenle anne babalar, çocuklarına güzel örnek olmalılar" dedi.
Günün anısına Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi'ye Sahib-i Ata Camii'nin maketini hediye eden Başkan Kalaycı, "Daha önce de yine burada 'İslam'da Ticaret Ahlakı' konulu konferans veren Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi, gençlerin eğitimiyle ilgili güzel bilgiler verdi, kendisine teşekkür ediyoruz " dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA