• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslama hakaretler içeren film için,
20 Eylül 2012 Perşembe 10:12

İslam'a hakaretler içeren film için,

''Utanç verici birşey. Başka insanların inançlarına saldırmak fikir özgürlüğü olamaz. Bu saygısızca hareket durmalı ve herkes insanların inanç, kültür, geçmişlerine saygı duymalı'...
BM 67. Genel Kurul çalışmaları öncesi basın ile bir araya gelen Ban, iki yıl önceki karikatür krizini hatırlatarak, ''Şimdi yine aynısı yapılıyor ve utanç verici, terbiyesizce. Yine insanların değerlerine, inançlarına saldırarak provoke etmeye çalışıyorlar. Birçok lider buna tepki gösterdi, ben de onların içindeyim. Buradan uyarıyorum, bu tür sorumsuz ve terbiyesizce hareketler durdurulmak zorunda. Bu çok önemli. Dünyadaki tüm insanların, toplulukların inanç, değer, kültür ve tarihlerine herkesin derinden saygı duyması gerekiyor" diye konuştu.
BM'nin insan hakları ve özgürlüklerinin teminatı için var olduğunu kaydeden Ban, film karşısında suskun kalanlara da sitemde bulundu. BM'nin 193 üye ülkesi olduğunu anımsatan Ban, ''Bir haksızlık, saygısızlık, hoşgörüsüzlük olunca tüm dünya liderleri tepki verip birlik olduğunu göstermeli'' şeklinde konuştu.
Bazı insanların hassasiyetleri kötü amaçla kullanma gayretinde olduğuna işaret eden Ban, uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi durumunda bu art niyetli kimselerin amaçlarına ulaşamayacağını anlattı. Bir gazetecinin, ifade özgürlüğünün BM tarafından korunup-gözetilmesi yönündeki sorusuna Ban, ''İfade özgürlüğü, bir araya gelme hürriyeti gibi konular temel insan haklarıdır. Ancak aynı zamanda dine taciz de fikir hürriyeti olamaz. İfade hürriyetini korumak adeletin tesisi için şarttır ancak kimileri bunu provokasyon için, başkalarının inanç ve değerlerine saldırı için kullanıyorsa böyle bir hakkın korunması da olmaz'' cevabını verdi.
"67. GENEL KURUL ÇALIŞMALARINDA EN TEMEL KONU SURİYE OLACAK"
Bu haftasonu New York'a 123 devlet başkanı ve başbakanın geleceğini ifade eden Ban, kendisinin hemen her lider ile biraraya geleceğini, tüm liderlerin kafasında da Suriye sorununun olduğuna inandığını dile getirdi. 67. Genel Kurul çalışmalarında en temel konunun Suriye olacağını aktaran Ban, ''Her sabah televizyonu açıyorum ve orada Suriye'de ölen insanları, yaşlıları, kadınları, çocukların cesetlerini görüyorum. Özellikle ölmüş masum çocukları görünce öyle üzülüyorum ki, tüm gün huzurum kaçıyor'' ifadelerini kullandı.
Suriye'de iktidara da muhaliflere de şiddeti durdurma çağrısında bulunan Ban, yaşanılan şiddet olaylarından 2.5 milyon insanın etkilendiğini vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA