• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam ümmetinin kurtuluşu birliktedir
18 Ekim 2015 Pazar 18:42

"İslam ümmetinin kurtuluşu birliktedir"

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği: "Dinimiz birlik, beraberlik dini olmasına rağmen günümüzdeki en büyük sorun Müslümanların farklı düşüncelerde olması ve birlik olamamaları"

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği, "Dinimiz birlik, beraberlik dini olmasına rağmen günümüzdeki en büyük sorun Müslümanların farklı düşüncelerde olması ve birlik olamamaları. İslam ümmetinin kurtuluşu birliktedir. AB sadece dünya çıkarları üzerine kurulmuştur ama Müslümanların hem dünya hem ahiret için birleşmeleri gerekiyor" dedi.

Konya'da düzenlenen 2. Uluslararası İslam Ticaret Hukuku Kongresi'ne katılan Karadaği, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ'in şiddet içeren, uç düşünceyi savunan bir örgüt olarak yakın zamanda ortaya çıktığını söyledi.

Müslüman alimlerin "DAEŞ masum insanları öldürüyor" diye bildiriler yayınladığını belirten Karadaği, bu örgütün yaptıklarının yanlış olduğunu duyurmak için dünyanın farklı yerlerinde birçok konferans düzenlendiğini ifade etti.

DAEŞ'in masum gençleri kandırdığını dile getiren Karadaği, şunları kaydetti:

"DAEŞ'in içerisindekilerle, o örgüt tarafından kandırılan gençleri birbirinden ayırmamız gerekiyor. Onlar farklı kişiler. Bu nedenle gençlere gittikleri yolun yanlış olduğunu ve şiddet içeren bu düşüncenin İslam düşüncesi olmadığını söylememiz gerekiyor. Gençlerin DAEŞ'e aldanmaması gerektiğini bir şekilde onlara duyurmamız gerekiyor. Bizde iki tecrübe var. Biri Hazreti Ali döneminde olan tecrübe. Hazreti Ali, doğru İslamiyet'i, doğru düşünceyi anlatması için İbn-i Abbas'ı haricilere gönderiyor. Bunun üzerine bir sürü insan o düşünceden geri dönüyor. Ali Muhammed Sallabi ve Gazali, Mısır'a gitti ve İslam'dan farklı, uç düşüncedekilere doğru yolu anlattı. Mücadele ettiler ve hapse girdiler. Bu mücadeleden dolayı gençler o düşüncelerinden vazgeçtiler. Bizde de alimler başta olmak üzere hepimiz ılımlı bir düşünce yayarak, günümüzde bu tür örgütlere katılan ve katılmayı düşünen gençlere engel olmamız gerekiyor. "

- "En büyük sorun birlik olamama"

Son yıllarda özellikle Müslüman ülkelerde kaos ve savaş ortamının bulunduğunu anlatan Karadaği, bu sorunun üstesinden ancak ortak hareket edilerek gelinebilineceğine işaret etti.

"Dinimiz birlik, beraberlik dini olmasına rağmen günümüzdeki en büyük sorun Müslümanların farklı düşüncelerde olması ve birlik olamamaları" diyen Karadaği, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tüm bu sorunların iç ve dış sebepleri var. Müslümanlara düşman olan devletler, Müslümanları birbirinden ayırmaya çalışıyor. Onun için Müslümanlar birlik olamıyor, başkaları sürekli aralarına nifak sokuyor. Bu dış sebeptir. Bir de iç bir sebep var ki bu, dış sebepten daha önemli. Allah, ilk etapta kendi içimizdeki sorunları halletmemizi emrediyor. Yine Allah, 'Eğer başınıza bir musibet gelirse sizden dolayı başınıza geliyor' diyor. O yüzden ilk etapta kendimize dönüp bakmamız gerekiyor. Bu sorunu halletmek için ilk başta uç bir fikir değil de orta, ılımlı bir İslam düşüncesini yaymalıyız. İslam ümmetinin kurtuluşu birliktedir. AB sadece dünya çıkarları üzerine kurulmuştur ama Müslümanların hem dünya hem ahiret için birleşmeleri gerekiyor. Bunun yanında ilkokuldan üniversiteye kadar eğitim sistemi gözden geçirilmeli ancak bu şekilde İslamiyet doğru bir şekilde öğretilir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA