• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam ülkelerine işbirliği çağrısı
07 Kasım 2009 Cumartesi 15:07

İslam ülkelerine işbirliği çağrısı

İKT'nin düzenlediği 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Bakanlar Toplantısı'nda konuşan Gül
İslam Konferansı Teşkilatı'nın düzenlediği 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi Bakanlar Toplantısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla başladı. Gül'ün başkanlık ettiği oturum, Kuranı Kerim'in okunmasıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanları Cevdet Yılmaz ve Zafer Çağlayan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu eşliğinde konferansın düzenlendiği salona girdi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı Bakanlar Toplantısı Kuranı Kerim okunmasıile başladı.

"İKÖ'nün payı her geçen gün artıyor"

Gül, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı kapsamında düzenlenen Bakanlar açılış oturumunda, son yıllarda İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkelerin dünya ticareti içindeki paylarında belirgin bir artış gözlendiğini söyledi.

Bu ülkelerin dünya mal ihracatındaki paylarının 2003 yılında yüzde 8,1 iken 2008 yılında yüzde 11,2 düzeyine çıktığını dile getiren Gül, ihracatta ürün ve pazar çeşitliliğini artırarak yakalanan bu ivmenin sürdürülebilir kılınacağına inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, İKÖ üyesi ülkelerin toplam dış ticaret hacmi içerisindeki İKÖ içi ticaretin oranının son dönemlerde yüzde 16'lar seviyesine çıkmış olmasının memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

''Ancak İSEDAK ve İKÖ'nün en öncelikli olan konulardan olan ticaret hacminin genişletilmesinde halen yapılması gereken çok şey vardır. Bu çerçevede Tercihli Tarife Protokolü ve Menşe Kurallar Anlaşması'nın bir an önce yürürlüğe girmesi, İKÖ içi ticaretin artırılmasında kritik öneme sahiptir. Bu nedenle tüm ilgili ülkeleri bu alanda işbirliğini geliştirecek anlaşmaları bir an önce imzalamaya ve onaylamaya davet ediyorum."

Üye ülkelerin standartlarının uyumlaştırılmasın da bu ülkelerin arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasına hizmet edecek temel unsurlardan biri olduğuna dikkati çeken Gül, ''İSEDAK himayesinde hazırlanarak bu güne kadar 9 üye ülke tarafından onaylanan ''İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü Tüzüğü''nün hayata geçirilmesinin önemini bir kez daha hatırlatmak isterim'' dedi.

Gıda güvenliği

Cumhurbaşkanı Gül, bu yıl ki oturumun konusunun ''Gıda Krizinin İKÖ Ülkelerinin Ekonomileri Üzerindeki Etkisi'' olduğunu belirterek, sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimde harcanan çabaların, tüm milletlerin ortak sorumluluğunu gerektirdiğini bildirdi.
Bu konuda İSEDAK Bürosu, İKB ve FAO tarafından başlatılacak çalışmanın, yararlı proje önerilerine dönüşeceğini düşündüğünü ifade eden Gül, şöyle konuştu:

''Gıda güvenliği sorununun önemli nedenlerinden biri olan küresel iklim değişikliği, ekonomik ve sosyal alanlarda çeşitli sorunlara yol açarak dünya toplumlarının en öncelikle gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. İKÖ ülkeleri, en çok etkilenmesi muhtemel ülkeler olarak, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda uluslararası toplumla birlikte hareket etmeli, kalkınma çabalarında çevre dostu stratejiler benimsemelidir."

Orta Doğu

Tüm bunların bölge ve bölge ülkeleriyle ilişkilere verdikleri önemin işareti olduğunu vurgulayan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Orta Doğu'ya ilişkin meseleler birbiriyle ilintilidir. Bu nedenle Türkiye orta Doğu'ya yönelik olarak kapsamlı ve bütüncülü siyaset izlemektedir. İsrail-Filistin ihtilafı bölgedeki anlaşmazlıkların merkezinde yer almaktadır. Orta Doğu'nun istikrarı için bu anlaşmazlığın kalıcı çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Türkiye, İsrail-Filistin ihtilafının çözümüne giden yolun diyalog ve müzakerelerden geçtiğine inanmakta, bu doğrultuda gerginliği tırmandıracak eylemlerden kaçınılması çağrısında bulunmaktadır.

Aynı şekilde, Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğün giderilmesinin gelecekteki Filistin Devleti'nin kurumlarını ve temellerini tahrip edeceği ve barış sürecini akamete uğratacağı anlayışıyla, Filistinlilere sorunlarını diyalog yoluyla çözmeleri ve Filistin'in geleceğini riske atan hareketlerden kaçınmaları çağrısında bulunmaya devam ediyoruz. Bu meyanda, Orta Doğu barış sürecinin diğer unsurlarını oluşturan İsrail-Suriye ve İsrail-Lübnan kanallarında da çözüme ulaşılması için gayretler yoğunlaştırılmalıdır.''

İran

Türkiye'nin, Irak'ta istikrar, güven ve milli uzlaşıyı hakim kılma çabalarına destek vermeyi sürdürdüğünü söyleyen Gül, Türkiye'nin Irak'lı tüm siyasi grupları, sorunlarını siyasi diyalog ve milli mutabakat ruhu içerisinde çözmeleri için teşvik ettiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bugün Türkiye ve İran arasındaki ilişkiler, içişlerine karışmama, iyi komşuluk ve güvenlik alanında işbirliği ana ilkelerine dayanmaktadır. Bu çerçevede, İran ile ekonomik ve ticari konular dahil ilişkilerimizi geliştirme arzusundayız. Ayrıca, İran'nın nükleer programı hususundaki anlaşmazlığa görüşmeler yoluyla, diplomatik bir çözüm bulunmasını arzuluyor ve bunun mümkün olduğuna inanıyoruz'' dedi.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA