• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam karşıtlığı Batı dünyasında ivme kazanıyor
29 Aralık 2015 Salı 17:14

İslam karşıtlığı Batı dünyasında ivme kazanıyor

Hollanda’da göçmenlere ve azınlıklara karşı uygulanan çok sayıda hak ihlaline ışık tutan İnsan Hakları Raporu’nun tanıtım toplantısı gerçekleşti. Raporda Batı dünyasında İslam karşıtlığının her geçen gün artması dikkat çekici...

11 Eylül sonrasında göçmenlere ve azınlıklara karşı uygulanan çok sayıda hak ihlaline ev sahipliği yapan Hollanda’daki gelişmeleri, insan hak ve özgürlükleri perspektifinden yorumlayan ‘2014 yılı Hollanda İnsan Hakları Raporu’nun tanıtım toplantısı gerçekleşti. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) tarafından hazırlanan raporun tanıtım toplantısına Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Canatan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yükleyen ve Sabah Gazetesi Okur Temsilcisi İbrahim Altay katıldı. Prof. Dr. Mehmet Bulut’un açılış konuşmasıyla başlayan programda Prof. Dr. Kadir Canatan da raporun sonuçlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Ülke genelinde 2000’li yılların başından itibaren aşırı sağın hızla geliştiğini belirten raporda Batı dünyasında İslam karşıtlığının ve Müslümanlara uygulanan ayrımcılıkların her geçen gün arttığı görüldü.

“ÖNEMLİ BİR REFERANS KAYNAĞI”
Türkiyeli akademisyenlerin ilk kez Avrupa’daki Müslümanlarla ilgili bir insan hakları raporu yazdığını belirten Talip Küçükcan, “Şimdiye kadar üniversitelerimiz fildişi kulelerdeydi fakat akademisyenlerimiz bu kulelerden inerek ve Türkiye’nin sınırları ötesine giderek insan hakları araştırmaları yaptı. Şimdiye kadar hep başkaları Türkiye’nin insan hakları raporunu yazardı, eleştirirdi ve önerilerde bulunurdu. Ancak şimdi ilk defa Türkiye’den akademisyenler yurtdışındaki yabancıların insan hakları meselelerini gündeme aldı. Bu araştırma hem Türkiye hem de Avrupa kamuoyunda uzun süreli tartışılacak önemli bir referans kaynağıdır” diye konuştu.

“YURTDIŞINDAKİ MAZLUMLARIN DA HAKLARINI SAVUNACAĞIZ” 
“Batı medeniyeti ötekiyle yaşama, eşitlik ve demokrasi gibi konularda şimdiye kadar öncülük etti ama İslam karşıtlığı ve Müslümanlara karşı yapılan haksızlıklar sözkonusu olduğunda henüz bu idealleri gerçekleştiremedi” diyen Talip Küçükcan, raporun ön kabulleri yıktığını söyledi. Hollanda’da yabancıların çeşitli temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığını, yabancı düşmanlığının arttığını ve hükümetin bu duruma karşı gerekli önlemleri almadığını belirten Küçükcan, “‘Avrupa Birliği ülkelerinde insan hakları ihlali olmaz, yabancılara karşı her zaman eşitlik vardır’ gibi ön kabullerimiz var. Ancak bu rapor sözkonusu ön kabulleri yıkıyor ve özellikle istihdam sahasında karşılaşılan ayrımcılıklarla şimdiye kadar düzenli bir şekilde mücadele edilmediği gösteriyor. Bu açıdan bakıldığında raporun sunduğu orijinal bulguları, hem Türkiye’de hem de yurtdışında tartışacağız. Böylelikle yurtdışındaki mazlumların da haklarını savunmaya çalışacağız” dedi. 

“İSLAM KARŞITLIĞI VE IRKÇILIK YÜKSELİŞTE”
Son yıllarda Batı dünyasında İslam karşıtlığı ve ırkçılığın yükselişte olduğuna dikkat çeken Talip Küçükcan, “Dünyadaki küresel gelişmelerin ve konjonktürel değişimlerin de etkisiyle son yıllarda İslam karşıtlığının arttığını görüyoruz. Özellikle bazı Müslüman görünümlü örgütlerin Avrupa’nın göbeğinde terör olaylarına bulaşması, İslam’ın imajını ciddi şekilde etkiledi. Ama bu durum İslam karşıtlığı için bir gerekçe olamaz. Özellikle Batı’nın ‘refah’ düzeyinden uzaklaşması, işsizliğin artması ve ekonomide bozulmaların başlaması; insanları sorumlu arama çabasına itti. Ve böylelikle Müslümanlar önemli bir hedef haline geldi. Şu anda Fransa, Polonya ve Macaristan gibi ülkelerde aşırı ırkçı ve İslam karşıtı partilerin yükselişte olduğunu görüyoruz. Bu aslında Avrupa medeniyetinin bir krizi demektir. Önümüzdeki yıllarda bu krizin içerisinde ciddi kırılmalar olabilir. Bu durum, uluslararası insan hakları örgütlerinin üzerinde durması gereken bir meseledir” ifadelerini kullandı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA