• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Hamburgda resmi din oluyor
21 Ekim 2010 Perşembe 14:01

İslam Hamburg'da resmi din oluyor

Almanyanın en büyük ikinci kenti Hamburg, İslamı resmi din olarak tanıma konusunda son aşamaya geldi
Kentteki Müslümandernekleri ile eyalet yönetimi arasında anlaşma sağlanırsa Hamburg’daMüslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudilerle eşit haklara sahip olacak.Cami inşası kolaylaşacak, okullarda İslam dersi okutulabilecek ve İslami cenaze törenleri düzenlenebilecek.

Almanya’da Müslümangöçmenlerin uyum sorununa dair yoğun bir tartışma devam ederken, ülkenin en büyük ikinci kenti Hamburg’un eyalet yönetimi “İslam’ı resmi olaraktanıyan ilk Alman kenti” olma yolunda. Reuters’ın haberine göre, Hamburg eyalet yönetimiyle Müslüman kuruluşlar arasında 4 yıldır yürütülenmüzakerelerde sona gelindi. Anlaşma sağlanırsa Müslümanlar da Hıristiyan ve Yahudilerle eşit haklara sahip olacak. Müslümanlar dini bir cemaatolarak resmen tanınacak ve birçok alanda hakları genişletilecek.Hamburg’un 1.7 milyonluk nüfusunun yüzde 5’i Müslüman. Hamburg’dayaşayan Türk kökenlilerin sayısı ise yaklaşık 80 bin. Eyalet yönetimiİslam’ı resmi olarak tanırsa ülkedeki tartışmaların daha da alevlenmesibekleniyor. Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Westfelya eyaletleri de İslam’ıresmi din olarak tanımayı gündemlerine aldı. Ancak bir eyaletin böylebir karar alması diğer eyaletler için bağlayıcı değil.

Tabut yerine kefen

Karar çıkarsa Müslümanlar şu hakları elde edecek:

* Kentteki okullarda, din derslerinde İslam da öğretilecek. Bunun içinokullar Müslüman öğretmenler istihdam etmek zorunda olacak.

*Belediye’ye ait mezarlıklarda İslam’a uygun defin işlemigerçekleştirilebilecek. Tabut yerine kefen kullanılabilecek vemezarlığın çevresinde başka dinlere ait semboller bulunmayacak. BirçokMüslüman göçmen bu şartlar sağlanmadığı için kendi ülkerindedefnediliyor.

* Cami inşasındaki prosedürler kolaylaşacak. Ancakyine de cami ya da minare yapımı öncesinde çevre halkından onay almakgerekecek.

* Müslüman öğrenciler dini bayramlarda okuldan izinli sayılacak. Hapishanelerde Müslüman din adamları da görevlendirilecek.

‘Toplumun parçası olacağız’

Almanya’nın en büyük Müslüman örgütlerinden Diyanet İşleri Türk İslam BirliğiHamburg Başkanı Zekeriya Altuğ “Bu karar bizi toplumun bir parçasıolarak kabul etmesi yönünden önemli olacak. Bu kararda ifade edilecekhakların birçoğu şu anki Alman yasalarında var ya da yerel ayrıcalıklartanınarak sağlanıyor. Ancak tüm bunları tek metinde toplaması açısındanönemli” diye konuştu. Almanya Cumhurbaşkanı Christiaın Wulff’un geçenhafta yaptığı “İslam artık Almanya’nın bir parçası” açıklamasınınardından İslam’ın resmi dil olarak kabul edilip edilmemesine yöneliktartışmalar başlamıştı.

Projenin mimarı VATAN’a konuştu: Bunları 10 yıl önce önermiştik!

Almanya’nın Hamburg kenti Eyalet Meclisi’nin müslümanlara tanıdığı haklar bundan 10 yıl önce Almanya Türk Toplumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Hakkı Keskintarafından önerilmişti. Hamburg Eyalet Meclisi üyesi olduğu dönemdegetirdiği önerinin kabul edilmesini mutlulukla karşılayan Prof. Keskin,mevcut durumu ve getirilmesi öngörülen yenilikleri VATAN’adeğerlendirdi. Hamburg Eyalet Meclisi’nin getirdiği önerilere aşırısağcılar dışında kimsenin tepki göstermeyeceğini söyleyen Keskin, bueyaletteki mevcut durumu ve getirilecek yenilikleri şöyle özetledi:“Almanya’da Hıristiyan ve Yahudi aileleri ve çocuklarına dini tatillerde izin veriliyor. Müslümanlar da bayram günlerinde ücretsiz izinalabiliyor, çocuklarına ise bazı okullar gayrı resmi izin veriyor. İslam din adamları bayram günlerinde hapishanedeki müslümanları gayri resmiziyaret ediyor. Bu şimdi resmileşecek... Müslüman din adamını yetiştiren kurum yoktu. Şimdi iki ayrı üniversitede buna imkan sağlanacak.Berlin’de müslüman mezarlığı var, defin islami usullere göre yapılıyor.Hamburg’da da böyle bir uygulamaya izin veriliyor.”

Türkler Merkel’in partisini hack’ledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in muhafazakar Hıristiyan Demokrat (CDU)partisinin iki yerel teşkilatının internet sitesi önceki gece Türkhackerların saldırısına uğradı maruz kaldı.Hackerlar, siyah zeminüzerine Türk bayrağı ve hilal yerleştirerek, eleştirel mesajlar koydu.Polis olay hakkında soruşturma başlattı. Kendilerini “GHOST61” ve “EmreY” olarak isimlendiren hackerlar, sitelerden birine “Türkiye’denHamburg’a merhaba” mesajını koydu. Hamburg CDU sözcüsü, önceki gün öğleitibarıyla sitenin kapatıldığını açıkladı. CDU’nun Mecklenburg-BatıPomerania teşkilatının sitesi de benzer bir saldırıya maruz kaldı.Siteye, “Entegrasyon için para nerede? Camiler için para nerde? Hoşgörünerede? Nerede inanç özgürlüğü?” mesajı bırakıldı.

Multikulti çıkışı desteğini artırdı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in geçen hafta yaptığı ve büyük ses getiren“Multikulti (çok kültürlülük) projesi bitti” itirafı destek olarakkendisine gri döndü. Stern-RTL’in ortak anketine göre Merkel’ınHristiyan Demokratlar bu hafta destek oranını iki puan yükselterek yüzde 31’e ulaştı. Merkel’in koalisyon ortağı Hür Demkrat Parti (FDP) iseyüzde 4’te kalarak meclise girmek için gereken barajın altında kaldı.Muhalif partiler ise çizgilerini korudu. Cem Özdemir liderliğiüstlendiğinden beri çıkışa geçen Yeşiller yüzde 23 destek alırken,Sosyal Demokratlar da aynı oranda destek buldu. Sol Parti’nin desteğiise bir puan düşüşle yüzde 11 oldu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA