• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Dünyasının kurtuluş reçetesi
17 Ekim 2009 Cumartesi 02:28

İslam Dünyasının kurtuluş reçetesi

13.Uluslararası İş Forumu (IBF), Genel Başkan Ömer Cihad Vardan tarafından sonuç bildirisinin açıklandı
Türkiye'den 350, İKT'ye üye ülkelerden 1850'yi aşkın işadamının katılımıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleşen 13.Uluslararası İş Forumu (IBF), Genel Başkan Ömer Cihad Vardan tarafından sonuç bildirisinin açıklanmasıyla son buldu. Kongrenin sonuç bildirgesinde, müslüman ülkeler arasında 'iktisadi bütünleşme' vurgusu yapıldı.  
 

Vardan Mısır'da öne çıkan sektörlerle ilgili soru üzerine, Türkiye'nin Mısır'a ihracatı 2009'un ilk 7 ayında yüzde 140 arttığına işaret ederek, geniş bir sektör grubuyla Mısır'a geldiklerini kaydetti. Vardan, aşağı yukarı tüm sektörlerde bir şekilde çalışma yapıldığını ancak özellikle gıda ve dolum makineleri gibi gıdayla ilgili makineler alanında çalışanların somut iş bağlantıları yaptığını belirtti.

Vardan, genel anlamda makine sektörüne de talep olduğunu, tekstil sektöründe süregelen hareketliliğin devam ettiğini söyledi. Vardan, inşaat sektöründe de önemli yatırımların söz konusu olduğunu, inşaat alanında ihtiyaç duyulan demir çelik ürünlerinin de talep edildiğini anlattı.
Erol Yarar da Mısır hükümetinin tarım konusunda bir yeniden yapılanma sürecinde olduğunu belirterek, kullanılan fazla miktarda su nedeniyle pamuk ve pirinç üretimini azalttığını, limon, portakal gibi alternatif ürünlere yöneldiğini kaydetti. Yarar, 5 yıl içinde Mısır'ın ihracatını 90 milyon dolardan 2,5 milyar dolara çıkardığını ifade ederek, gıda sanayinde Türkiye ve Mısır arasında işbirliğini çok önemsediklerini vurguladı. Yarar, ''Mısır ile türkiye arasında iktisadi gelişmenin potansiyeli, 7-8 milyar dolardan aşağı değil ve bu, çok kısa zamanda sağlanabilecek bir rakam'' dedi.

MÜSİAD yöneticisi Hasan Büyükdede de söz alarak, 15 yıldır Mısır ile iş yaptığını ifade etti ve ülkede büyük bir değişimin yaşandığını, otomotiv endüstrisinde de Türkiye ile iyi bir partner olabileceğini anlattı.
 
İSLAMİ BONO-

MÜSİAD Başkanı Vardan, bir soruyu yanıtlarken, islami bono, faizsiz tahvil olarak değerlendirilen Fransa'daki ''sukuk'' uygulamasına değindi. Vardan, ''Fransa'nın sukuk ile igili nerelere gittiğini gördük, İngiltere'de almış başını gidiyor. Biz hala Türkiye'de sukuk çıksın mı çıkmasın mı, olsun mu olmasın mı diye tartışıyoruz'' şeklinde konuştu.

Uluslararası İş Forumu Kongrelerinde daha önce de dile getirilen İslam Konferansı Teşkilatı üye ülkeleri arasında IMF benzeri bir yapılanma önerisinde gelinen noktayla ilgili soruya karşılık IBF Başkanı Yarar, yıllardır dile getirdikleri bu fikrin kabul görmeye başladığını, olumlu bir seyrin bulunduğunu belirtti. Amacın bir sandık mantığıyla ''zor duruma düşen ülkeye belli bir süre için faiz almadan borç vermek'' olduğunu kaydeden Yarar, ''IMF ile anlaşmalarda Türkiye'nin faiz yükünü hesap etsek, Türkiye 2-3 katı yerde olurdu'' dedi.

Yarar, bir soruya karşılık da Ermenistan açılımına destek verdi. Bu açılımın yapılması gerektiğine inandığını belirten Yarar, komşu ülkelerle sağlıklı ilişkilerin ticaret hacmindeki artışta kendini gösterdiğini ifade etti ve Türkiye ekonomisinin önümüzdeki yıllarda ''beklentilerin üzerinde bir noktaya geleceğine'' inandıklarını söyledi.

-SONUÇ BİLDİRGESİ -

Daha sonra Kahire Ticaret Odası Başkanı Ali Musa'nın da katılımıyla sonuç bildirgesi açıklandı.
Makendonya Devlet Bakanı Hadi Nezir'in de bulunduğu toplantıda, bildirgeyi MÜSİAD Başkanı Ömer Vardan okudu.

Bildirgede şu görüşlere yer aldı:

Tüm IBF üyeleri KTO ve MUSIAD’a 13. IBF Kongresinin başarılı organizasyonu, ev sahipliği ve gösterdikleri konukseverlikten dolayı en samimi duygularla teşekkürlerini ifade etmek ister.

Böylesi bir organizasyonu gerçekleştiren Mısır Arap Cumhuriyeti’nin Sanayi ve  Ticaret Bakanı Sayın Rachid Mohamed Rachid, Ekonomi ve Kalkınma Sayın Dr. Osman Mohamed Osman, Ulaştırma Bakanı Sayın Dr. Tarek KAMEL’e, katkıları ve aydınlatıcı beyanlarından dolayı şükranlarımızı sunarız.

Aynı zamanda bu büyük organizasyona verdiği destekten dolayı Türkiye’nin Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’a ve diğer ülkelerden gelen Makedonya Devlet Bakanı Sayın Hadi Neziri, Cezayir Eski Devlet Bakanı Abujerrah Sultani, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Sayın Mladen Zirojevic’e teşekkürü bir borç biliriz.

İslam Konferansı Teşkilatı, İslam Kalkınma Bankası, Kahire Ticaret Odası, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye  İhracatçılar Meclisi, Mısır Yatırım Ajansı ve Türk Hava Yolları’na engin katkılardan dolayı ayrıca teşekkür ederiz.

13. IBF Kongresi “Küresel Kriz Sırası ve Sonrasında Ticaret ve Sanayinin Gelişimi” teması etrafında İslam Konferansı Teşkilatı, İslam Kalkınma Bankası, Cezayir, Mısır, Makedonya, Bosna Hersek ve Türkiye’den gelen hükümet temsilcileri ve delegelerin katkılarıyla daha da derinleşmiştir.

13. IBF Kongresi dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı işadamları ve işkadınlarına bireysel ticaret ve yatırım ilgileri noktasında eşsiz imkânlar sundu. IBF toplantıları katılımcı iş adamları arasındaki etkileşimi artırmak amacıyla sanayi ve finans yatırımları konulu oturumlardan oluşan kongre, uluslararası fuar, ülke sunumları ve sektörel iş görüşmelerinden oluşan faaliyetleri organize etmiştir.

1995 yılında Pakistan’ın Lahor kentinde kurulan ve o günden bugüne Türkiye’de MÜSİAD tarafından ev sahipliği yapılan; biri Türkiye’de diğeri üye bir ülkede olacak şekilde organize edilen IBF, Müslüman Milletler arasındaki ticaret ve işbirliği bağlarının kuvvetlendirilmesi konusundaki hedeflerine ulaşmada ciddi ilerleme kaydetmiştir. Bununla aynı zamanda üye ülkelerin iktisadi ve sosyal kalkınmalarında da katkıda bulunmuşlardır.

Gelişmiş ülkelerin öncülüğündeki küreselleşme ve çok taraflı yeni mekanizmalarının ortaya çıkışından kaynaklan tehdit ve fırsatları gözönünde bulundurarak IBF, ilgili İKT üyesi ülkeleri birçok katmandaki insanlar arasında daha iyi anlayış ve işbirliği ile sağlamayı gerçekleştirecek olan daha fazla ekonomik entegrasyonu hedef almaya davet eder.


IBF’in bu toplantısı, dünya sisteminin iktisadi, siyasi, insani ve çevresel bazda derin bir krizden geçtiği zaman dilimine denk gelmiştir.

Bu şartlar göz önüne alınarak, 13. IBF Kongresi aşağıdaki sonuçlara varmıştır;

1. İslam ülkeleri, artık dünyanın hammadde deposu ve lüks malların nihai tüketim merkezi olmaktan çıkartılarak, yatırım ve üretim odaklı çağdaş ekonomiler haline gelmelidir.

2. İslam ülkeleri arasında üretim, ticaret ve finans alanında bir iktisadi bütünleşme için derhal harekete geçilmelidir.

3. Bu idealin gerçekleşmesi için gerek üretimde gerekse ticarette, motive olmuş ve disipline edilmiş bir iş ve istihdam ortamı, gelişmiş organizasyon kapasitesine sahip işletmecilik anlayışı ve kalite bilinci oluşturulmalıdır.

4. Aşağıdaki hususlar üzerinde konsensuse varılması zaruret arz etmektedir: 
a. İslam ülkeleri arasındaki gümrük tarifeleri acilen kaldırılmalı ve ticaret serbestleşmelidir.
b. İslam ülkeleri işadamlarina vize muafiyeti uygulamalıdır.
c. İslam ülkeleri arasında çifte vergilemeyi önleyici anlaşmalar bir an once hayata geçirilmelidir.
d. Kredi taahhüt mekanizmalarındaki aksaklıklar derhal elimine edilmelidir.

5. İKT ve İKB gibi çatı kuruluşlar bu sorunların çözümünde öncü olmalıdır,
 
6. İslam ülkelerinin vatandaşlarına mülk edinme ve para transferi kolaylığı sağlanmalıdır,

7. İKT bünyesinde emtia ve hisse senedi borsaları kurulmalıdır,

8. Stratejik araştırma merkezleri, eğitim harcamaları, insan kaynaklarının  geliştirilmesi gibi stratejiler vasıtasıyla entellektüel birikime yatırım yapılmalıdır,

9. Son olarak, İslam ülkeleri, karşılaştığı bölgesel ve küresel sorunlara çözümü, öncelikle kendi içinde aramalı ve ortak bir bakış açısı geliştirebilmelidir.

-KONGRE, GELECEK YIL İSTANBUL'DA YAPILACAK-

-Stratejik araştırma merkezleri, eğitim harcamaları, insan kaynaklarının geliştirilmesi gibi stratejiler vasıtasıyla entellektüel birikime yatırım yapılmalı,

-İslam ülkeleri, karşılaştığı bölgesel ve küresel sorunlara çözümü, öncelikle kendi içinde aramalı ve ortak bir bakış açısı geliştirebilmeli

Bildirgede, 14. IBF Kongresinin 6-10 Ekim 2010 tarihinde İstanbul'da yapılacağı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA