• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam cinayetlere alet edilemez!
26 Eylül 2013 Perşembe 09:09

İslam cinayetlere alet edilemez!

Suriye, Irak, Pakistan ve Kenya gibi ülkelerde tırmanan şiddet dalgası bölgeyi endişelendiriyor.

Geçtiğimiz günlerde Kenya'da Pakistan'da gerçekleştirilen saldırılarla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir açıklama yayımladı. Görmez, 'Son yıllarda Müslümanlara yönelik olduğu ölçüde Müslüman olmayanlara karşı da gerçekleştirilen bu tür eylemleri, her şeyden önce niyet, kapsam ve sonuçları itibariyle şaşırtıcı, üzücü ve sarsıcı birer fitne unsuru olarak gördüğümüzü belirtiyor, bu tür eylemleri tel'in etmeyi de Müslüman olmamızın zorunlu bir gereği olarak ifade etmek istiyoruz.

HİÇBİR MEZHEPTE YOK

Kendisini Müslüman olarak gören, hisseden ve tanımlayan birinin bu acımasız eylemleri haklılaştırmak için İslam'dan meşruiyet almasının mümkün olmadığını ifade eden Görmez, 'İslam'ı terörle, şiddetle,katliamla ve tedhişle eşdeğer hale getiren bu tür eylemleri gerçekleştirenlerin neyi amaçladıklarından ziyade sonuçlarına dikkat kesilmek gerekir. İslam'ın zenginleştirici yorumlama geleneği içinde, hiçbir mezhep, meşrep ve anlayış bu zalimce tavır ve tutumları hoş göremez ve onaylayamaz. Bu tür Nevzuhur anlayışlar üzerinde başta İslam bilginleri ve dini müesseseler olmak üzere bütün Müslümanlar keskin tavır alarak bu tutumun yaygınlaşmasının önüne geçmelidirler' diye konuştu.

İSLAM CİNAYETLERE ALET EDİLMEZ

Görmez, sözlerine şöyle devam etti: 'Kenya ve Pakistan'da eşzamanlı olarak büyük bir saldırıya maruz kalan Hıristiyanlara yönelik bu saldırıyı destekleyen bir zihniyetin aynı şekilde bitmek tükenmek bilmez bir öfkeyle başta Irak olmak üzere yakın coğrafyamızda da Müslümanlara karşı aynı şiddete tevessül ettiğini,kitlesel cinayetlerine maalesef İslam'ı alet etmeye çalıştıklarını dolayısıyla insanlık nezdinde bir nefret objesi haline geldiklerini; incitici ve rahatsız edici özellikleriyle damgalandıklarını belirtmek gerekir.'

MEŞRUİYETİ OLAMAZ

Öte yandan Irak'ta peş peşe aralıklarla gerçekleşen ve başta mezhep olmak üzere etnik ve kültürel farklılıkları hasmane bir şiddetle yok etmeyi ve Müslümanların kadim birlikteliklerini parçalamaya yönelik saldırıların da bütün bir coğrafyada kaygıyla izlendiğini anlatan Görmez, 'Müslümanın Müslümana kıymasının, Müslümanın Müslümana eza ve cefa vermesinin, zulümde adeta birbirleriyle yarışır bir şekilde kendinden menkul aidiyetlerini kutsayarak kendileri gibi olmayanlara hayat hakkı tanımayanların ne İslam'da nede İslami gelenekte hiçbir temelleri, hiçbir meşruiyetleri olabilir. Bu nedenlebiz Müslümanlar bu yaklaşımlardan beri olduğumuzu her fırsatta beyan ediyor,Ümmet-i Muhammed'in içinde ifsad edici bir hareket olarak dolaşan bu kabilfikir ve düşüncelerden, eylem ve saldırganlıklardan dolayı Allah'a sığınıyoruz' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA