• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam bayramlık elbise değildir
15 Şubat 2011 Salı 18:56

'İslam bayramlık elbise değildir'

Enderun Eğitim Vakfı Konya Şubesi Kuranla Diriliş Programlarına, Altınekinde Kuranla Diriliş ve Mevlid Kandili programı düzenleyerek devam etti.
Enderun Eğitim Vakfı Konya Şubesi ‘’Kur’anla Diriliş Programlarına, Altınekin’de ‘Kur’anla Diriliş ve Mevlid Kandili’ programı düzenleyerek devam etti.
 
 Eğitim etkinliklerini bir yenisine daha ekleyen Enderun Eğitim Vakfı, Altınekin ilçesinde düzenlediği programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.  Altınekin Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen Kur’anla Diriliş ve Mevlid programına Altınekinli vatandaşların ilgisi yoğun olurken, gecede, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr Ali Akpınar,  katılımcılara Kuran’ın insan hayatındaki yeri, anlamı ve Mevlid Kandili gecesinin önemi hakkında bilgiler verdi.
 
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Enderun Eğitim Vakfı Şube Müdürü Abdurrahim Arslan, ‘’Yüce yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, ilahi vahiy zincirinin son ve tamamlayıcı halkası Hz.Muhammed (S.A.V)’nin, Mekke de dünyaya teşriflerinin 1440’ıncı doğum yıldönümü olan Mevlid Kandili’dir bu gece’’dedi. Şube Müdürü Arslan, böyle anlamlı ve güzel bir gecede  Altınekinli hemşerilerimizle beraber olmayı arzu ettiklerini de belirterek , anlamlı güzel bir geceyi  ihya etmek için böyle bir program düzenlediklerini, Altınekin de olmaktan mutlu olduklarını söyledi.  Okunan ilahilerin ardından gecenin onur konuğu Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr Ali Akpınar,  Kur’an ve Peygamber konulu konuşmasıyla programa yoğun ilgi gösteren Altınekinlilere,  Kuran’ı Kerim ve Peygamber efendimizin hayatı ve yaşamı konularında görüşlerine yer verdi.
 
-‘’İHMAL EDİLEN KÖY VE BELDELERDE BU TÜR PROGRAMLAR ARTIRILMALIDIR’’
Prof.Dr  Ali Akpınar , yapılan programların yerinde ve anlamlı olduğuna dikkat çekerek, ‘’Böyle güzel bir ilçemizde bu güzel  gece de bizi sizlerle buluşturan,  programı hazırlayan tertip komitesine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tür programlarla ilçelerimizi hatırlamaya onura edilmeye ihtiyaçları vardı. Onun için böyle bir programın Altınekin gibi bir ilçemizde yapılmasında emeği geçen yetkililere teşekkür ediyorum. Belki şehirde bu mübarek gecede onlarca yerde etkinlikler var, konferanslar var, mevlit programları var. Bu programları bizim ihmal ettiğimiz köylerimiz, beldelerimiz, ilçelerimiz hasret kalmaktadırlar, bu tür programların sayılarını arttırmalıyız.’’şeklinde konuştu.
 
-‘’İSLAM MÜSLÜMANLIK  BAYRAMLIK ELBİSE DEĞİLDİR’’
Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr Ali Akpınar,   ‘’İslam, Müslümanlık bir bayramlık elbise değildir ki ramazan da çıkaralım giyelim, ramazandan sonra tekrar gar dolabımıza, yüklüğümüze, bohçamıza koyalım. İslam bütün ayların dini, bütün haftaların, bütün günlerin, bütün anların dini’’olduğunu vurguladı. ‘’Peygamberimiz (S.A.V) bir insan. Ama o sıradan herhangi bir insan değil. Yüce Allah’ın kendisine vahyettiği bir insandır’’ diyen Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr Ali Akpınar,  ‘’ Zeka bakımından, fiziki güzellik bakımından, özellik bakımından, yetenek bakımından, kabiliyet bakımından, donanımlı olan bir insan Hz. Muhammed (S.A.V).Peygamberimiz sözleriyle ve davranışlarıyla, yaşantısıyla, 23 yıllık peygamberlik hayatıyla sayfa sayfa, ayet ayet Kur’anın yorumudur. Bir taraftan Kur’an okuyorsunuz öbür taraftan Muhammed Mustafa’nın hayatını izliyorsunuz. Adeta Kur’anın tefsiri, kur’anın yansıması, kur’anın açılımı, sözlerinde kendini gösteriyor. Peygamberin gözlerinde kendini gösteriyor. Peygamberin duruşunda, yürüyüşünde kendisi gösteriyor. Yaptığı işlerde, yaptığı davranışlar da kendini gösteriyor. Peygamberimizin söz ve hayatı, uygulamaları, yani sünneti, Kur’anın açılımı kur’anın yorumu.      Onun için kur’an ve sünnet, kur’an ve peygamber bir birinden ayrılamaz. Biri olmadan diğeri layıkıyla tam bir şekilde kâmil olarak anlaşılamaz.’’şeklinde konuştu.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr Ali Akpınar,  Peygamberimizi anlatırken peygamberimizin güzellikleri kişinin hayatında, ne kadar yer bulduğunun bilinmesi gerektiğini de belirterek, daha sonra şöyle konuştu:
-‘’Bunun muhasebesini yapmamız gerekiyor. Bununla kendimizi Müslümanlığımızı, ümmetliğimizi, test etmemiz gerekiyor. O’na ne kadar benziyoruz. O’ndaki güzellikler bizde ne kadar var, sözlerimizi tartacağız bu gece. Hayatımızı gözden geçireceğiz bu gece. Davranışlarımızı uğraşlarımızı gözden geçireceğiz bu gece. Peygamberimize benzeyen taraflar benzemeyen taraflar. Peygamberimizde olup bizde olmayan yönler. Bunları tespit edip kutlu doğum vesilesiyle bir kere daha peygamberimize bağlılığımızı yenilemiş olacağız. Bu geceden itibaren biraz daha fazla peygamberimize benzemeye biraz daha peygambere yaklaşmaya, biraz daha fazla onun yolunu izlemeye, onun yolunda olmaya gayret etmeliyiz. Bu programlar buna vesile olmalıdır. O zaman amacına ulaşmış olur. Eğer Mevlid gecesini ihya ettikten sonra ertesi günümüz bu geceden önce günümüz gibi günahlar la dolu olursa eski tas eski hamam devam ederse hayatımız o zaman mevlid gecesinden istifade etmemişizdir. Peygamberimiz Aleyhisselatı vesselamın doğduğu mübarek gece hatırına, Muhammed Mustafa hatırına eğer bir birilerimize küs olanlarımız varsa barışacak o gül Muhammed’in hatırına, kaynanalar gelinlerine, gelinler kaynanalarıyla barışacaklar, komşular bir birlerine küsse barışacaklar, kardeşler bir birlerine küsse barışacaklar. Nefislerimizi ayaklar altına alacağız ver şu elini gül Muhammed’in hatırana barışalım diyeceğiz. İşte o zaman bu programlar amacına ulaşmış olacak.’’
Program yapılan duanın ardında sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA