• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam alimleri Konyada buluştu
06 Mayıs 2011 Cuma 12:23

İslam alimleri Konya'da buluştu

Selçuk İlahiyatın Uluslar arası Sempozyumu başladı

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türk Anadolu Vakfı işbirliğiyle  düzenlenen “1.Uluslararası Günümüz İslam Toplumlarında  İnanç Problemleri Sempozyumu” Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda başladı.

Sempozyuma Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu,  Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
 
“BÜTÜN FAKÜLTELERİMİZE ÖZGÜVEN GELDİ”

Açılışta Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Recep Koyuncu,  Kuranı Kerim okudu.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan,  programa katılan yerli ve yabancı bilim adamlarını üniversitede ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek, “Bugün aynı anda birçok uluslar arası programımız var.  Bu tür etkinlere üniversite olarak alıştık. Üniversitemiz çok değişti ve gelişti. Üniversitemizde özgür bir ortam oluştu. Artık fakülte ve yüksekokullarımızın bütün alanlarına özgüven geldi. Tüm birimlerimiz pekçok etkinliğe ev sahipliği yaparak seslerini dünyaya duyuyur hale geldiler. Bizler de üniversitemizin bugünkü durumundan gurur duyuyoruz.” dedi.

Rektör Okudan, sempozyuma katılan bilim adamlarına teşekkür ederek, toplantıların başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulundu.

DEKAN’DAN TEŞEKKÜR

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan ise İslam dünyasının globalleşen ve globelleştikçe sorunlar yumağı haline geldiğini bunun temelinde de inanç problemleri yattığını belirterek, “Sempozyumumuzla İslam dünyasının inaç problemlerini ortaya koyarak,  problemlere çözüm yolları üretmeye çalışacağız. Çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanımız burada deneyimlerini ve bilgilerini bizimle paylaşacaklar. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NIN TEBLİĞİ SUNULDU
      
Konuşmaların ardından sempozyumun birinci oturumuna geçildi.Oturum Başkanlığını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Topaloğlu’nun yaptığı sempozyumda Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, sempozyumda programı nedeniyle son anda katılamayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in tebliğini sundu.

İNANÇ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULUYOR

2 gün sürecek sempozyumda 10 ülkeden 35 bilimadamı 22 tebliğ sunacak. Başta Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden bilim adamının yanısıra  Mısır, Ürdün, Bahreyn, Hindistan, İran, Katar, Suriye, Fas, Kanada ve Özbekistan’tan da bilim adamları söz alacak.

Bilimadamları “Öteki ile Yaşamak”, “Mezhebi Farklılıkların Doğurduğu İnanç Problemleri”, “Modern İnsanın İnanç Problemleri”, “Sekülerleşmenin Getirdiği İnanç Problemleri” konularında sunum yapacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA