• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam alemini Gazze için duaya çağırdı
22 Temmuz 2014 Salı 15:57

İslam alemini Gazze için duaya çağırdı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, vicdanı olan herkesi ve İslam alemini, Kadir Gecesi'nde Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua etmeye çağırdı.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, vicdanı olan herkesi ve İslam alemini, Kadir Gecesi'nde mazlum ve mağdur Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua etmeye çağırdı.
 
Görmez, Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajda, Allah'ın insanlığa hediye ettiği, ruhun aşk ve tevekkülle, kalbin iman ve sabırla dolmasına vesile olan mübarek ramazan ayının sonlarına yaklaşıldığını belirtti.
 
Ramazana en büyük anlamını veren Kadir Gecesi'nin 23 Temmuz Çarşamba gününü Perşembe gününe bağlayan gece yaşanacağını hatırlatan Görmez, şöyle devam etti:
 
"Kadir Gecesi öyle bir gecedir ki, cahiliyenin zilletine gömülmüş zihinlere Rabbini bildirmeye; varoluş amacından kopmuş, nerden gelip nereye gittiğini unutmuş, yolunu şaşırmış insanlığa unuttuklarını hatırlatmaya gelen yüce kitabımız Kur'an, ramazanın kalbi olan bu gecede inmeye başlamıştır. Bu mübarek gece vesilesiyle Allah, bize her yıl tekrar ve tekrar hatırlatıyor ki Kadir Gecesi'ni ancak Kur'an-ı'n kadrini bildiğimiz oranda hakiki manada ihya etmiş oluruz. Bu gecenin kadrini gerektiği gibi bilebilmek için evvela, Allah'ın sonsuz lütfu olarak kapımıza kadar gelmiş Kur'an nuruna yüreğimizi sonuna kadar açmamız gerekmektedir. İçimizin karanlıklarını, paslanmış gönül aynamızı hece hece, ayet ayet, sure sure ilahi sözün nurlu kandilleriyle aydınlatmamız gerekmektedir. Her ayeti ahlaki dünyamıza işleyerek, varlığımızı onun üzerinden şekillendirmemiz ve kul olarak yaşantımızı onun üzerinden inşa etmemiz gerekmektedir. İnsanlar olarak bizi hakka, adalete, ahlak ve fazilete çağıran; insana insan olarak yaşayabilme, toplumlara ise medeniyet seviyesine çıkabilme yolunu açan bu rahmet yüklü kitapla olan bağımızı, akıl ve yürek gücümüzle arttırmamız ve kuvvetlendirmemiz gerekmektedir."
 
Ancak bu sayede bin aydan daha hayırlı gecenin kıymetini ona hak ettiği nispette verilebileceğini, Kur'an ile kurulan irtibat ölçüsünde yeryüzüne inen meleklerin getirdikleri barış ve esenlik mesajlarının idrak edilebileceğini vurgulayan Görmez, "Zira her sene insanoğlu için bir bağış gibi gelen Kadir Gecesini değerli kılan bu yüce kitap, ne öylece evin duvarında asılı durmak için ne de sırf mezarlıkta ölülerimizin başında okunup kapatılmak için indirilmiştir. Çünkü o; ayet ayet, üstünde düşünülerek okunmak, öğüt alınmak ve insanın kadrini arttırmak için bütün insanlığa gönderilmiş bir kitaptır. Çünkü o; insanoğluna kainatı anlamayı ve okumayı öğreten, anlatan, misal veren, öğüt veren, telkin eden yaratılış bilgisinin ders kitabıdır" ifadelerini kullandı.
 
"Ateş çukurunun etrafında bulunuyoruz"
 
Kur'an-ı Kerim'den uzak kalınan her anın, insanın kainata, kendine yabancılaştığını, Allah'tan uzaklaştığını kaydeden Görmez, "Bugün onun rahmet yüklü mesajlarını idrak edemediğimiz için Müslümanlar olarak ateş çukurunun etrafında bulunuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
İslam coğrafyasını bir mazlumiyet coğrafyası haline getirmek isteyenlerin uyguladığı zulüm, şiddet, cinayet ve tüm insanlık dışı eylemlerin mübarek zamanlara gölge düşürmemesi gerektiğini belirten Görmez, Müslüman ruhunun ancak bu zamanlarda gerçek anlamda dirilebileceğini ifade etti.
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları kaydetti:
 
"Kadir Gecesi'nin şuuruna varan her bir Müslümanın, Fatiha'dan Nas'a kadar her bir ayetle yıkılan bir tarafını onarabilir. Bizler Müslümanlar olarak kitabımızın mesajlarına verdiğimiz değer nispetinde Allah'ın ve meleklerinin bu gece fecre kadar yeryüzüne indirdikleri barış ve esenliğin şuuruna varabiliriz. Bu şuuru hissedebildiğimiz ölçüde İslam'ın ve Müslümanların fecrine yaklaşabiliriz. Unutmayalım ki ümmetin fecrine yakınlığımız, leyle-i kadrin fecrine yakınlığımız kadardır. Kadir Gecesi vesilesiyle bir kez daha vicdanı olan herkese ve alem-i İslam'a bir çağrıda bulunmak istiyorum. Vicdanını kaybetmiş tüm insanlığın gözü önünde vahşice bir katliamla karşı karşıya kalan mazlum ve mağdur Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua ederek Kadir Gecesi'ni ihya etmeye davet ediyorum."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü kavşaktaki toprağa saplandı
  • Konya'da boş evde yangın
  • Konya'daki kaza sonrası yaralı halde 10 km yürüdü!
  • Konya’da trafik kazası: 1 ölü
  • Konya'da zanlının cezası yarım yüzyıl hapis

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA