• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Aleminde Ramazan coşkusu
11 Ağustos 2010 Çarşamba 10:22

İslam Aleminde Ramazan coşkusu

İslam Aleminde bir mübarek Ramazan ayına daha kavuşmanın coşkusu yaşanıyor.
Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Konya'daki camiler teravih namazını kılmak için gelen cemaatle doldu taştı.  Konya merkezdeki Koçaklar, Yeniceler, Kapu, Akkabak Mehmet Ağa, Karaaliler, Harmancık Selbasan, Sefaköy Harmancık, Kaşıkçı, Kırkbirevler Hz. Osman, Konevi, İlahiyat Fakültesi, Saray Zülfikar, Karaali, Akabe, Adnan Sürmegöz, Yediyüzüncü Yıl ve Bilal Habeşi Camiilerinde teravih namazları hatimle kılınacak.
 
Ankara Kocatepe Camisi'nde ise teravih namazı öncesi vaaz veren Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, sözlerine, ''Bu akşam ilk teravih namazını kılacağız ramazan ayınız mübarek olsun. Rabbimiz ramazan ayını hakkımızda hayırlı kılsın'' diyerek başladı. 
Teravih namazlarının büyük, küçük, çoluk, çocuk birlikte kılınması gibi güzel bir adetin olduğunu belirten Bardakoğlu, ''Camilere hanımların, büyüklerin, küçüklerin, çocukların gelmesine hepiniz yardımcı olun. Hatta çok küçük çocuklar da gelsin, caminin avlusunda dolaşsınlar. Sakın onları hor görmeyin, incitmeyin. Onlar bu coşkusuyla büyüsünler'' dedi. 
Ramazan ayının Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu bir ay olduğunu ifade eden Bardakoğlu, Allah'ın kelamının nazil olmaya başlamasıyla bir zaman diliminin mübarek olduğunu söyledi. 
Ramazan ayının Kur-an ile buluşma ayı olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim'in son ilahi kitap olduğunu belirtti. Kur'an-ı Kerim'in her insana ayrı ayrı hitap ettiğini anlatan Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim ile varoluşun sırrının kavranacağını kaydetti. 
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2010 yılını Kur'an yılı ilan ettiklerini anımsatan Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim'i sadece dinleme ve okumanın önemli olmadığını, onu anlamanın ve yaşamanın da önemli olduğunun altını çizdi. 
Ramazan ayının oruç ayı olduğunu ifade eden Bardakoğlu, oruç ibadetinin sadece aç kalmaktan ibaret olmadığını söyledi. 
Bardakoğlu, ''Ramazanda 'Oruç nasıl tutulur?'un cevabını aramaktan çok, 'Ben niçin oruç tutuyorum?' bu sorunun cevabını arayın'' diyerek 16 saat oruç tutan bir kişinin Yüce Rabbinin himayesinde olduğunu hatırlayacağını ve o bağlantıyı kuracağını belirtti. 
Ramazan ayının paylaşım zamanı da olduğunu belirten Bardakoğlu, iftar sofralarının İslam kardeşliğini, coşkuyu, sevgiyi ve saygıyı paylaştığı bereket sofrası olduğunu ifade etti. 
 
İLK SAHUR
 
Müslümanlar sahura kalkarak Ramazan ayının ilk orucu için niyet etti. Konya'da ilk iftar vakti saat 19.58'de
gelecek.   
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA