• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İskenderiye Kütüphanesini kim yaktı?
14 Mart 2009 Cumartesi 17:32

İskenderiye Kütüphanesi'ni kim yaktı?

Muhafazakar kesime karşı yazılarıyla bilinen Hürriyet yazarı Özdemir İnce bu defa adaleti ve ilmiyle tanınan Hazreti Ömer'e iftirada bulundu.
Muhafazakar kesime karşı yazılarıyla bilinen Hürriyet yazarı Özdemir İnce bu defa adaleti ve ilmiyle tanınan Hazreti Ömer'e iftirada bulundu.

İskenderiye Kütüphanesi'ni kim yaktı?

“Üçüncü iddiaya göre ise Halife Ömer, Mısır Fatihi komutan Amr İbn al-As'a yaktırdı. (651) Şu gerekçe ile: “Bu kitaptaki bilgiler Kur'an'a aykırı ise haramdır. Kur'an'da yazanların aynısı ise gereksizdir !”

Bu bölümdeki gerekçeyi özellikle koyu yazarak vurgulayan İnce'nin görmezden geldiği veya duymak istemediği husus; iftira attığı İslam'ın şerefli halifesinin bırakın İskenderiye Kütüphanesini yakmak, buradan kurtarılan bazı kitapları getirtmesi ve Arapça'ya çevirtip dönemin İslam medreselerinde okutmuş olmasıdır.

Genel kanı bu kütüphanenin, çıkan çeşitli fanatik görüşler nedeniyle, antik Pagan tapınakları ve yapıların imhası sırasında Hıristiyanlar tarafından yakıldığı yönündedir.

Bernard Lewis de konu hakkındaki makalesinde, kütüphanenin Müslümanlar tarafından yok edildiği hikayesini bizzat Alfred J. Butler, Victor Chauvin, Paul Casanova ve Eugenio Griffin gibi Batılı ilim adamlarının reddettiğini yazmaktadır. [1]

Yazımızı Hz. Ömer'in güzel bir sözüyle tamamlayalım ve iftiracı Özdemir İnce'ye bizzat Halife'nin ağzıyla cevap vermiş olalım;

“On şey, on şeysiz düzelmez: Akıl iffetsiz; fazîlet ilimsiz; kurtuluş korkusuz; sultan adaletsiz; asalet ve şeref edepsiz; ferah emniyetsiz; zenginlik sehavetsiz; fakirlik kanaatsiz; yücelik tevazûsuz; cihad tevfiksiz iyileşip düzelmez.”

(samanyolu)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA