• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşitme engelli hastalar için proje
08 Aralık 2011 Perşembe 16:25

İşitme engelli hastalar için proje

Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlanan İl Sağlık Müdürlüğü ile Özel Hastanelerce destek verilen, işitme engellilere yönelik proje hayata geçiyor. Proje ile işaret dili öğrenen hastane personeli...
Selçuklu Belediyesi tarafından hazırlanan İl Sağlık Müdürlüğü ile Özel Hastanelerce destek verilen, işitme engellilere yönelik proje hayata geçiyor. Proje ile işaret dili öğrenen hastane personeli işitme engellilerle iletişim kuracak. İşitme engelli hastalar şikayetlerini eğitim gören bu personele iletecek.
Selçuklu Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Özel Hastane yetkilileri projeyi hayata geçirmek için protokol imzaladılar. Yapılan protokolle işitme engellilerle iletişim kuracak hastane personeli eğitilecek.
Selçuklu Belediye Başkanı uğur İbrahim Altay, imza töreninde yaptığı açıklamada yapılan protokolle işitme engelli vatandaşlar için engellerin ortadan kalkacağını söyledi. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Selçuklu belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmaya yönelik büyük bir projeye birlikte imza atıyoruz. Özellikle işitme engelli vatandaşlarımız hastaneye başvuru yaptığında kendilerini ifade etmekte zorlandıklarını ve sıkıntılarını dile getiremediklerini bize belirttiler. Bizde bu sorunu ortadan kaldırmak için bir girişimde bulunduk. Bu konuda bizimle birlikte hareket eden hastanelerimize ve İl Sağlık Müdürümüze teşekkür ediyorum.” dedi. “İmza altına aldığımız bu protokol ile İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastaneler ve özel hastanelerde engelli vatandaşlarımızın başvuru yapacağı birimlerde görevli personeller açacağımız kursta 120 saatlik eğitim alarak işitme engelli hastalarla konuşur hale gelecek. Verdiğimiz eğitim sonunda hastanelerde işitme engelli hastalarla personelin iletişim sorunu tamamen ortadan kalkmış olacak.” diyen Başkan Altay; Bu projenin hayata geçmesi konusunda destek veren İl Sağlık Müdürlüğü ve Özel Hastanelere teşekkür etti.
İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, Selçuklu Belediyesi ve bu projenin hayata geçmesinde katkısı bulunanlara teşekkür etti. Küçükkendirci, “Gerek kamu gerekse özel sağlık kuruluşlarında hizmetlerimiz hızla sürüyor. Bu süreçte bazı konuları göz önünde bulundurmakta güçlük çekiyoruz. Özellikle engelli vatandaşlarımızın gerekli hassasiyetle tedavi edilmesi için bir takım pozitif ayrımcılıklara ihtiyaç var. Fiziksel engelliler için yapılan zemin değişiklikleri ile görme engelliler için verilen hostes hizmetlerinin yanı sıra işitme engelliler için böyle bir çalışma yapılarak tüm engeller ortadan kaldırılmış olacak. Bu konuda değerli belediye başkanımızın bizimle yapmış olduğu görüşmede gerek kamu ve gerekse özel hastanelerde personele işitme engelli eğitimi verilmesi konusunda çabası bizi oldukça mutlu etti. Sağlık Bakanlığımızın projeleri arasında yer alan bu projeye özel hastanelerinde duyarlılıkları konuyu hızla sonuca ulaştırdı. Kamu ve özel sektör ayrımı yapmaksızın işitme engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılığı sunabilirsek büyük mutluluk duyacağız. Projeye emek veren başta Selçuklu Belediyesi olmak üzere kamu ve özel sektör hastane yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.
Projeye destek vererek protokole imza atan Özel Farabi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Kürşad Acar, Özel Mevlana Hastanesi Başhekimi Yardımcısı İlker Özdemir, Özel Konya Hospital Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Çiftçi, Özel Akademi Hastanesi Başhekimi Esat Mehmet Arslan, Özel Nakiboğlu Hastanesi Başhekimi Kutsi Öncü, Özel Selçuklu Hastanesi Başhekimi Eyüp Çetin de bu projenin hayata geçmesi ile işitme engelli hastaların yaşadığı sorunların ortadan kalkacağını söylediler. Hastane yetkilileri ayrıca bu projeye ortak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek hayata geçmesini sağlayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ettiler.
Proje ile kamu ve özel sektör hastanelerinde görevli personele Selçuklu Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (Selmek) verilecek 120 saatlik eğitim sonunda kursiyerlere işitme engellilerce kullanılan işaret dili öğretilecek. İşitme engelliler ise hastanelerde sıkıntı yaşamadan şikayetlerini dile getirerek tedavi imkanı bulacaklar. Eğitimlerin hazırlıklarının sürdüğü ve 2012 Ocak ayında başlayacağı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA