• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsim benzerliği hayatını kararttı
10 Mart 2012 Cumartesi 11:39

İsim benzerliği hayatını kararttı

Konya'da hizmetli olarak çalışan Mehmet Yücel, 1.5 yıl önce isim benzerliği nedeniyle evine gelen 18 bin liralık hacizden tam olarak kurtulamamışken...
 Konya'da hizmetli olarak çalışan Mehmet Yücel, 1.5 yıl önce isim benzerliği nedeniyle evine gelen 18 bin liralık hacizden tam olarak kurtulamamışken, İstanbul'da kendi üzerine kayıtlı görünen lüks otomobilin ödenmemiş borç kağıdının eline ulaşmasıyla ikinci kez şok yaşadı.
     Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu sağ elinin 2 parmağını kaybeden 52 yaşındaki Mehmet Yücel, beden gücü gerektiren işlerde çalışamadığı için bir süre iş aradıktan sonra Konya'da bir meslek odasında hizmetli olarak göreve başladı.
     Kirada oturan, tüm malı mülkü işe gelip gittiği eski bir bisiklet olan Yücel, asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyor. Ayrıca işini severek yapıyor, kendisine bu durumunda iş veren Konya İnşaat Mühendisleri Odası yetkililerine teşekkür etmeyi ihmal etmiyor.
     Son 1.5 yılda yaşadığı olayları anlatmaya, ''Bunlar hep garibanın başına mı gelir-'' diyerek başlayan Mehmet Yücel, bugüne kadar hiç evi olmamasına rağmen kiradaki evine gelen konut kredisi borcuna ve hiç otomobili olmadığı halde Mercedes 350 SEL lüks otomobilin borç kağıdına, ''kaderin cilvesi'' olarak biraz şaşkın biraz da buruk bakıyor.
     
     -Aksilikler üst üste geldi-
     
     Her şeyin 1.5 yıl önce, Ankara'nın Haymana ilçesinde kendisiyle isim benzerliği olan bir başka Mehmet Yücel'in 18 bin liralık konut kredisi borcunun eline ulaşmasıyla başladığını anlatan Yücel, birbiri ardına yaşadığı 2 olayı şöyle anlattı:
     ''Borç kağıdı elime ulaştıktan sonra gerekli girişimlerde bulunup, bunun bir isim benzerliği olduğunu asıl borçlunun avukatına anlattım, ayrıca yanlışlığın düzeltilmesi için dava açmam gerekiyormuş onu da açtım. Fakat Haymanalı Mehmet Yücel'in avukatı, istenilen zamanda mahkemeye gerekli belgeleri sunmayı ihmal ettiği için kirada oturduğum evime 18 bin liralık haciz geldi. 2 kez daha Ankara'ya gittim, cebimden yaklaşık bin lira harcadım. Ankara'ya eşimle birlikte gitmiştik, bizi o kadar uğraştırdılar ki bir noktadan sonra, 'Hanım yapacak bir şey yok, bari bu parayı biz ödeyelim, kurtulalım' bile dedim. Sonuçta 3 hafta kadar önce nihayet mahkeme sonuçlandı ancak mahkeme sonucu halen kesinleşmediği için elime ulaşmadı. Mahkeme bu kararı vermeseydi, zaten evimde haczedilecek para eden bir şeyim yok, iş yerindeki maaş bordroma haciz konulacaktı.''
     
     -Mahkeme sonucu beklerken yeni borç geldi-
     
     Mahkemenin kesin kararını beklerken 5 gün önce ikinci bir şok daha yaşadığını anlatan Yücel, ''Postacı eve Maliyeden bir borç kağıdı getirdi. Baktık, benim adıma kayıtlı, plakası bir süre önce kayıtlardan düşmüş 2005 model 350 SEL Mercedes otomobilin 565 liralık bir borç'' dedi.
     Evraktaki TC kimlik numarası ve vergi numarası kendisine ait olduğunu belirten Yücel, şunları söyledi:
     ''Anlaşılan bu aracı bir şekilde benim üzerime kaydedip sonra satmışlar. Hemen Konya Alaaddin Vergi Dairesi'ne gittim, bu kağıt İstanbul Vergi Dairesi'nden gönderildiği için yapacakları bir şey olmadığını, bu kuruma faks çekebileceğimi söylediler. Ben de hem İstanbul Nakil Vasıta Vergi Dairesine hem de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne ayrı ayrı dilekçe yazıp faks çektim. Şimdi bunların sonucunu bekliyorum'' dedi.
     
     - ''Çok yıprandım, bıktım''
     
     ''Çok yıprandım, çok çektim, anamdan emdiğim süt burnumdan geldi, bıktım'' sözleriyle sitemini dile getiren Yücel, ''Tek mal varlığım bisikletim. Bisikletimin sıfırının değeri 300 lira, bana borcu ve haciz ihbarnamesi gelen arabaya ise 2 daire fiyatı diyorlar. O arabayı bana versinler, bu cezanın 3 katını ödeyeyim. Bu araba, hem de makam arabasıymış'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA