• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşçi Bangladeşliler geliyor!
17 Ekim 2014 Cuma 11:50

İşçi Bangladeşliler geliyor!

İşsizlik oranı çift haneye dayanırken, hazırgiyim sektörü Batı'da Suriyelilere yöneldi.Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 'Düz işçiye maliyet nedeniyle asgari ücretin üstünde maaş veremiyoruz. Daha önce Bangladeşli getirme planı vardı. Suriy

Türkiye'de 3 milyona dayanan işsiz sayısında ve eylül ayı bütçesinde kendini gösteren Suriyeli göçmenler, tekstil ve hazırgiyim sektöründe 'ucuz işgücü' nedeniyle tercih nedeni oldu. Üstelik bu durum Suriyeliler ile de sınırlı kalacak gibi görünmüyor. Bangladeş'ten de ucuz işçi getirilmesi gündemde.

Türkiye'deki işsizlik problemi ve Suriyeli göçmenlerle ilgili konuştuğumuz İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 'Suriyeli göçmenlerin Doğu'da istihdam bakımından sorun yarattığını kabul ediyorum. Ancak Marmara Bölgesi'nde bizim sektör bakımından önemli bir kaynak oluşturuyorlar, bölgeyi onlar kurtarıyor' diyerek sektördeki Suriyelilerin yoğunluğunu doğruladı. Mevcut koşullarda Suriyeli işçilerin sektörün Batı'da yaşadığı istihdam ve maliyet darboğazını aşmayı sağladığını öne süren Tanrıverdi, 'Göç dalgası başlamadan önce sektörde düz işçi bulunamadığı için Bangladeş'ten çalışan getirmek için planlama yapanlar vardı.

Suriyeliler belli bir dönem sorunun aşılmasını sağlayacak. Sonrasında ise sıra er geç Bangladeşlilere gelecek' dedi. İşsizlikteki rekor yükselişe rağmen kendi sektörünün düz işçi bulmakta büyük sıkıntılar çektiğini söyleyen Tanrıverdi, 'Biz de hizmet sektörü de düz işçiye asgari ücret veriyoruz. Bu yüzden fabrikada çalışmak yerine hizmet sektöründe çalışmayı tercih ediyorlar. Fabrikada üstlerinin başlarının kirlenmesi ve makine başında durmak yerine hizmet sektöründe üniformalarıyla rahat koşulları tercih ediyorlar' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA