• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşadamlarına müjde!
13 Ekim 2011 Perşembe 12:27

İşadamlarına müjde!

Konya Sanayi Odasında seminerde konuşan Doç. Dr. Mehmet Çağlar Manavgat, yeni Türk Ticaret Kanununun tek kişi ile limited veya anonim şirket kurma imkanı sağladığını söyledi.

Konya Sanayi Odası’nda düzenlenen Yeni Türk Ticaret Kanunu bilgilendirme seminerinde konuşan Doç. Dr. Mehmet Çağlar Manavgat, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun tek kişi ile limited veya anonim şirket kurma imkanı sağladığını söyledi.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ve Konya Sanayi Odası işbirliğiyle 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminere sanayicilerin yanı sıra, muhasebeci ve mali müşavirler de yoğun ilgi gösterdi.

Seminerin açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Bozkurt Çağlayan, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ticari hayatta pek çok değişiklikler olacağını belirterek,  “Bu kanun Türk ticaret hayatını düzenlemenin yanı sıra, özel sektörün rekabet gücünü artırarak, rekabetçi bir Türkiye’nin anahtarı olacaktır” dedi.

Şirket birleşmelerine çağdaş düzenleme

Katılımcılara Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bilgi veren Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Çağlar Manavgat ise, yeni kanunun tek kişilik anonim ve limited şirket kurmaya olanak sağladığını vurgulayarak, “Eskiden anonim şirket kurmak için 5 kişi gerekiyordu. Yeni düzenleme ile tek kişilik anonim ve limited şirket kurmaya olanak sağlandı” şeklinde konuştu.

Yeni kanun ile şirket birleşmelerine daha çağdaş bir düzenleme getirildiğini bildiren Manavgat, “Kanunda birleşme vardı ama birleşmelerin amaca uygun değildi. Birleşme şirketler açısından çok önemli. İki şirketin birleşmesi, iki ekonomik varlığın bir araya getirilmesidir. Mevcut kanunda şirket birleşmelerinde küçük şirketler zarara uğratılıyordu. Yeni düzenleme ile şirketlerin ekonomik varlıklarına göre bir düzenleme getirerek küçük şirketlerin zararın önlemiştir” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Manavgat, katılımcılara ayrıca kuruluş, birleşme, bölünme, tür değiştirme, sermaye artırımı ve azaltılması, ana sözleşe değişikliği, ortaklar hukuku, anonim şirketler hukuku, sermayenin korunması,  mal varlığının korunmasına yönelik hükümler, yeniden yapılanma, şirketler topluğu gibi konular hakkında yeni düzenlemelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA