• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş sağlığı ve güvenliği kanunu semineri yapıldı
28 Aralık 2012 Cuma 17:00

İş sağlığı ve güvenliği kanunu semineri yapıldı

6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun getirdiği yenilikler konulu bilgilendirme semineri, Konya SMMMO üyelerinin katılımıyla oda hizmet binası seminer salonunda gerçekleştirildi.
6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun getirdiği yenilikler konulu bilgilendirme semineri, Konya SMMMO üyelerinin katılımıyla oda hizmet binası seminer salonunda gerçekleştirildi.
Üyelerin ve stajyerlerin yoğun ilgi gösterdiği eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı İsmail Turan, “Bugünkü seminerimiz güncel konulardan bir tanesi. İş güvenliği ve işçi sağlığıyla ilgili 30 Haziran’da Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu. Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfında yer alan ve 50’den fazla işçi çalıştıran yerler için kanun 1 Ocak 2013, 50’den az işçi çalıştıran yerler için ise 30 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ayrıca az tehlikeli sınıfında yer alan işyerleri içinse 50’den fazla işçisi varsa 1 Ocak 2013, 50’den az ise 30 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu kanun ile işverenlerimize yeni maliyet ve külfetler gelmekte. İşveren temsilcisi değiliz ama onların sorunlarını da biz dile getiriyoruz. Bu noktada şunu düşünmek gerekir. Birçok iş yerinde işçi kendi sağlığını düşünmedikçe işveren işçinin sağlığını detaylı olarak neden düşünüyor? Müfettişler gerekli sağlık ve güvenlik ortamı alınmasına rağmen yoklamalarda işçi yerine işvereni sorgulamakta. Kanun çıkmadan öncede Konya SMMMO olarak çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlemiştik. Kanun yayınlandıktan sonra da yeniden eğitim seminerlerimize devam ediyoruz” dedi.
Yeni yayınlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliği hakkında da konuşan Başkan İsmail Turan, ”Yayınlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliği beklediğimiz gibi çıkmadı. Bu konuyla ilgili TÜRMOB ile birlikte eğitimlerimizi tamamlamıştık. Artık yeniden Bağımsız Denetçi olmak isteyenleri yeni bir eğitim süreci bekliyor. Bu eğitimleri de Konya’da bulunan üniversitelerimizle birlikte odamızın da içinde olduğu bir konsorsiyum ile verilmesi için gerekli planlamaları yapıyoruz. Bugünkü seminerimizin sonunda sosyal güvenlikle ilgili sorunları da birlikte çözmeye çalışacağız. İşlerinizin yoğun olduğu zamanda seminerimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Oda Başkanı İsmail Turan’ın konuşmasından sonra emekli SGK Başmüfettişi İlhami Patır tarafından 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA