• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş garantisi ve harçlığına rağmen kursa talep yok!
24 Şubat 2011 Perşembe 16:49

İş garantisi ve harçlığına rağmen kursa talep yok!

İşkur Konya İl Müdürü Tahsin Güven, ''Beceri'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi'' kapsamında açılan kurslara katılan kursiyerlerin yüzde 90'ına iş garantisi ve cep harçlığı ...
     İşkur Konya İl Müdürü Tahsin Güven, ''Beceri'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi'' kapsamında açılan kurslara katılan kursiyerlerin yüzde 90'ına iş garantisi ve cep harçlığı vermelerine rağmen kursiyer sıkıntısı yaşadıklarını bildirdi.
     Güven, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB ETÜ tarafından ortaklaşa yürütülen UMEM Beceri'10 Projesi kapsamında açılan kurslar hakkında bilgi vermek için Meram Teknik Lisesi'nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.
     Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ön önemli sorunların başında işsizliğin geldiğini belirten Güven, sanayicilerin de nitelikli eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını bildirdi.
     Konya'da, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Konya Sanayi Odası ve İşkur olarak UMEM Beceri'10 Projesiyle işsizliğin azalmasına ve sanayide nitelikli eleman sorununa çözüm bulmak için çalıştıklarını dile getiren Güven, şunları kaydetti:
     ''TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına göre, Konya'da işsizlik Türkiye ortalamasının altında. Ülkemizde işsizlik yüzde 11'iken Konya'da bu rakam 10,8. Kurslarımızdaki amaçlarımızdan birisi de bu işsizlik rakamlarının daha da aşağı düşmesine katkıda bulunmak. UMEM Beceri'10 kapsamında açtığımız tesviyecilik, torna operatörlüğü, hacim kalıpçılığı gibi bazı kurslara kursiyer bulamıyoruz. Bunların dışında, teknik ressam, CNC torna tezgahı operatörlüğü, CNC freze tezgahı operatörlüğü, gaz altı kaynakçılığı gibi kurslar da açtık. Kurslarımıza katılan kursiyerlerin yüzde 90'ına iş garantisi veriyoruz. Eğitime katılan her kursiyere günlük 15 lira ücret ödüyoruz. Kurslar bittikten sonrada kurs süresi kadar staj süresi olacak ve bu sürede de kursiyerler günlek 15 lira ücret alacaklar.''
     Güven, kurs kayıtlarının 27 Şubat Pazar gününe kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA