• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş dünyası ve esnaf çifte bayram yaptı
21 Kasım 2010 Pazar 17:38

'İş dünyası ve esnaf çifte bayram yaptı'

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin iş dünyası tarafından olumlu karşılandığını kaydetti.
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin iş dünyası tarafından olumlu karşılandığını kaydetti. Açıklanan paketle iş dünyası ve esnafın çifte bayram yaptığını ifade eden Kabakçı, “yapılandırmayla hazineye en az 50 milyar lira girecek” dedi.
 
Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırmasının devreye girmesinin iş dünyasına rahat bir nefes aldırdığını belirten AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, yapılandırmayla kamuya olan borçların asıl alacağının reel değerini korumak suretiyle borçların belli plan dahilinde ödenmesinin amaçlandığını vurguladı. Yapılacak ödemelerde finansman sıkıntısı yaşanmaması için taksitli ödeme imkânı sağlanacağını hatırlatan Kabakçı, yapılandırma kapsamının geniş tutulmasının, yapılandırmaya olan ilgiyi yüksek tutacağına inandığını belirtti.
 
Kamuya olan neredeyse bütün borçların yapılandırma kapsamına alındığını dile getiren Kabakçı, küresel krizin olumsuz etkileri sebebiyle ödemelerini yapamayan esnaf, sanatkâr, tüccar ve sanayicinin bu gelişme karşısında çifte bayram yaşadığını ifade etti. Tasarının sadece vergi ve sigorta alacaklarıyla sınırlı tutulmayıp, elektrik, su, doğalgaz, yükseköğrenim kredi ve harç borcu gibi 300'e yakın borç kaleminin yanı sıra matrah artırımı ve stok beyanı gibi unsurları kapsadığını belirten Mustafa Kabakçı, borçların yeniden yapılandırılmasının devletin vatandaşa beyaz bir sayfa açması anlamına geldiğini kaydetti. Buradan gelecek kaynakla mali disiplinin sağlanacağını ve vatandaşın borç sarmalından kurtularak rahat bir nefes alacağını ifade eden Kabakçı, yapılan çalışma ile hazineye de 20 milyarı 2011 yılında olmak üzere en az 50 milyar lira ek para girmesinin beklendiğini vurguladı.
 
 Gübre ve Mazot desteklemelerine de değinen Kabakçı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dâhil olan çiftçilere alan bazlı olarak ürün gruplarına göre değişen miktarda 2005–2010 yılları arasında toplam 2 Milyar 174 Milyon lira kimyevi gübre, 2003–2010 döneminde toplam 2 Milyar 975 Milyon lira mazot destekleme ödemesi yapıldığını hatırlattı. Ortalama olarak çiftçilerin gübre maliyetinin yaklaşık yüzde 14’ü, mazot maliyetinin ise yüzde 17‘sinin karşılandığını belirten Kabakçı, 2005 yılından bugüne çiftçilere toplam 78,7 milyon lira da toprak analizi desteği verildiğini vurguladı. 2010 yılında 72 milyon lira toprak analizi desteği verilerek 2006 yılına göre 120 kat, geçen yıla göre 44 kat artış yapıldığını dile getiren Kabakçı, 2011 yılında da mazot ve gübre destekleme ödemesine devam edileceğini kaydetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA