• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İş dünyası bedelli askerliğe sıcak bakıyor
17 Mart 2010 Çarşamba 13:47

İş dünyası bedelli askerliğe sıcak bakıyor

Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ANSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yöndem, bedelli askerlik konusunun tekrar düşünülmesinde fayda olduğunu belirtti.

Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ANSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yöndem, bedelli askerlik konusunun tekrar düşünülmesinde fayda olduğunu belirtti.

     

Kalifiye elaman ve tecrübeli personel sıkıntısının hat safhada olduğu bir dönemde bedelli askerliğin kaçınılmaz olduğunu ve iş  dünyası olarak bedelli askerliğin çıkarılmasından yana olduklarını  söyleyen Vedat Yöndem, “Son günlerde tekrar gündeme gelen 'bedelli askerlik' konusu iş dünyasının gündemine girmiş bulunuyor. Ülke ekonomisine ve işgücüne katkı sağlayacak bedelli askerliğin bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

     

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Yöndem, "Bugün Türkiye'de 'bedelli askerlik' diye bir problem vardır ve bu problem de bedelli askerliğin bir ihtiyaç olmasından kaynaklanmaktadır. İş dünyası olarak; sanayici ve işadamları olarak, biz de bedelli askerliğin çıkarılmasını istiyoruz. Bunu isterken sadece ve sadece bu yolla gelecek olan kaynağı düşünmüyoruz. Günümüzde kalifiye eleman ve nitelikli  personel kolay yetişmiyor. Tam faydalı olacağı zaman işi bırakmak zorunda kalıyor. Diğer taraftan bir kişiye iş bulmak veya bir kişiye iş kurdurmak için harcanan para, zaman ve enerjinin hesabı yoktur. Bunu en iyi bilenlerin başında milletvekillerimiz ve işsizlerin anne ve babaları gelmektedir. Global krizin etkisini devam ettirdiği bu günlerde, hazır bir işi olan kişiyi işsiz sonra da aşsız bırakmak, bir işletmesi bulunan mükellefin kapısına ve üretimine kilit vurarak,  hazineye akacak kaynağı geri çevirmek yada göz ardı etmek doğru değildir. Bu konuda sorumluluk sahibi kişi ve kurumlara düşen ise, problemi görmemek veya ertelemek değil, çözüm üretmektir" diye konuştu.

     

Bedelli askerlik konusunda duygu sömürüsü yapmanın da doğru bir hareket olmayacağını savunan Vedat Yöndem, "Çünkü bedelli askerlik konusu ülkemizde ilk defa tartışılan bir konu değildir. Osmanlı'dan günümüze kadar çeşitli şekillerde uygulanmış ve halen de uygulanmaya devam etmektedir. Bugün yurtdışında çalışan Türk gençleri bedelli askerlikten faydalanıyor. Yurt dışında çalışan gençlerimize verdiğimiz bu hakkı kendi öz vatanında çalışanlardan neden esirgiyoruz? Bir nevi ülkemizde çalışanları ve kurulu bulunan işletmeleri cezalandırmış oluyoruz. Yetkililer bu duruma kalıcı çözüm bulmalıdır" açıklamasında bulundu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA