• Konya12 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İş Arayanlar Dikkat

19 Mart 2011 12:23

Geçtiğimiz günlerde Konya Televizyonunda Akşama Doğru isimli programımızda İş Kur Konya İl Müdürü Tahsin Güven Beyefendiyi konuk ettim.

İnanınız benim çok tat alarak yaptığım bir program oldu bu program. Tahsin Bey gibi bir Beyefendiyi tanıdım, Konya’daki il müdürlerimiz, bölge müdürlerimiz açısından çok özel bir dönemi yaşadığımızı her ortamda zaten söylüyorum. Valimiz, İl Genel Meclisi Başkanımız başta olmak üzere, Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz, Sanayi ve Ticaret İl Müdürümüz, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz, İş Kur İl Müdürümüz, İl Sağlık Müdürümüz benim şahsen tanıdığım çok değerli Konya yöneticilerimizden sadece bir kaçı. Devletimiz Konya’da çalışıyor, hem de iyi çalışıyor.

Tahsin Bey ile de konuşurken bu savımda haklı olduğumu bir kez daha teyit etmiş oldum. Neyse konumuz işsizlik, tekrar bu konuya dönelim. İŞKUR Konya İl Müdürü Tahsin Güven Beyefendi ile yaptığımız bu programda inanınız benim çok etkilendiğim hususları gündeme taşımış oldu Tahsin Bey. İşsizlik ve işsizlik nasıl önlenir, işe girenler o işyerinde nasıl tutunur, meslek edindirmeyi insanımıza nasıl başaracağız, bu konularda neler yapılabilir Tahsin Beyin yani İŞKUR’un gündem konuları arasında yer alıyor.  İŞKUR artık sadece işsizlerin gidip kayıt olduğu basit bir devlet kurumu değil. İŞKUR artık meslek öğretiyor, insanlarımıza meslek edindiriyor, Meslek edindirirken iş buluyor, işe giren işçinin o işyerinde tutunması için çalışmalar yapıyor.

İşsizlik kötü, kimse kendisini “işsiz kalmam” zannetmemeli.  Herkes, hepimiz bu sıkıntılı süreci yaşayabiliyoruz, hatta bazen yaşımız kaç olursa olsun bu tür sıkıntılı süreçler insanların karşısına bir kader olarak duruyor. Neticede düşmez kalkmaz bir Allah, hepimiz ve herkes düşebilir. İşte insanının o düşmüş halinde yanında kimse yokken devletimiz oluyor, İŞKUR oluyor ve İŞKUR meslek edindiriyor, iş buluyor.

UMEM isimli bir proje başlatılmış. Projenin tarafları Konya Sanayi Odası, İŞKUR ve TOBB Ekonomi Üniversitesi. Öncelikle Konya’da geniş bir araştırma yapmışlar. Konya’da ne tür alanlarda işçi arandığını tespit etmişler. Ve buna göre de kurslar düzenliyorlar. Katılan kursiyerlere 3 ay boyunca her gün için 15 lira para veriyorlar. Kurs bitiminde ise hem mesleğiniz oluyor hem de işiniz.

Tahsin Bey Konya’da özelikle CNC operatörleri olmak üzere, gaz altı kaynakçılarının, frezecilerin, tesviyecilerin, kaynakçıların çok fazla arananlar sıralamasında önü çektiğini ifade ediyor.

 Peki, iş garantili kurslara katılım nasıl, işsizlikten insanlarımız kurtulmak istiyor mu? Ne yazık ki bu konuda tam bir hayal kırıklığı söz konusu… Çünkü kurslara beklenilen düzeyde başvuru yok. Tahsin Bey “insanlar şimdi oturdukları yerde çalışmadan para kazanmak istiyorlar, kimse çalışmaya, meslek edinmeye fazla istekli değil” diyor.
 Yani iş arıyor insanımız ama çalışmadan yapacağı işi arıyor, valla yok böyle bir iş. 
  İşte sıkıntıda zannediyorum burada başlıyor, iş arayan adam çok, işçi arayan iş yeri çok ama çalışacak adam yok. Her işi yaparım, diyen çok ama iş yapacak adam az…
 Burada tabi bizim insanımızın iş ahlakının, alın teri ile helal para kazanma isteğinin, ahlaken zayıflamış bir istek olduğu görünüyor. İnsanımız da iş ahlakı azalmış, iş yapma isteği gitmiş, yerine bedavandan para kazanma isteği gelmiş. Eğitimimizin, önemi zannediyorum burada artıyor. Ahlaklı insan yetiştirmenin önemi burada kendini gösteriyor. 
  İş arayanlar, gerçekten iş arayanlar, buyurun UMEM kursları sizi bekliyor, mesela hem iyi bir CNC operatörü olun, hem iş edinin, hem para kazanın, hem de üretimin içinde yer alın.
 Üniversitelerimizin çok az bölümü insanımızı aynı zamanda bir meslek edindiriyor. Onun dışında gençlerimizin çoğu üniversiteyi bitiriyor ama hem işi yok hem mesleği yok.
 Arkadaşlar akıllı olmak gerekiyor, bilgisayarda chat yapmakla iş sahibi de meslek sahibi de olunmaz. Facebooka, twittera takılmakla iş sahibi meslek sahibi olunmaz, para da kazanılmaz itibarda. Elbette herkes gençte olacak, eğlenecekte, bilgisayara da takılacak ama öncelikle bir insan olduğunu, sorumluluklarının olduğunu unutmayacak. Evet, ev kurma, yuva olma vakti gelen gençler kendinize güvenin, gidin meslek sahibi olun, inan siz CNC operatörü olduğunuzda hiçbir şeyiniz eksilmez bilakis güçlenirsiniz, aranan insan olursunuz,  üretimin içinde yer alırsınız. Evlenir, anne olursunuz, baba olursunuz, bir yuva kurmanın olgunluğu ile topluma faydalı bir birey olursunuz.

Bu arada tabi babalara annelere de büyük görevler düşüyor. Çocuklarımızı popüler kültürün esiri olmaktan kurtaracak karakteri, şahsiyeti vermemiz ve onun topluma faydalı bir birey sorumluluğu ile yetişmesini sağlamamız gerekiyor. Kendine güvenen, ekmeğini taştan çıkaran adam olmasının altyapısını vermemiz gerekiyor.

İşte işsizim diyene iş, aşsızım diyene aş, çözüm ortada, meslek burada.

Ben Tahsin Bey ile konuşurken bu heyecanı yaşadım, büyüyen Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen herkeste bu heyecanı yaşamalı diyorum ve www.beceri10.org.tr internet adresini iş arayan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum, eğer iş arayan varsa da işte ona iş diyorum.
 
 Bence bu heyecanın bir parçası olmak siyasi partilerin kapısında, milletvekillerinin, belediye başkanlarının peşinde koşturarak iş arayıp durmaktan daha onurlu, unutmayalım, hem iş hem meslek, hem para hem de onurlu bir yaşam…  

Netice Allah hiç kimseyi işsiz bırakmasın… 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • Pema Koleji Bahar Şenlikleri coşkuyla kutlandı
  • 15 Temmuz kahramanlarını resmetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA