• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İrtica belgesini TUBİTAK aydınlatacak
17 Haziran 2009 Çarşamba 16:44

'İrtica' belgesini TUBİTAK aydınlatacak

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), belgelerin sahte olup olmadığını ve üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadığını gösteren cihaz geliştirdi.

Tamamen yerli kaynaklarla üretilen FORENSİC XP-4010D isimli cihaz, dünyadaki mevcut cihazlara göre daha güvenilir ve daha hızlı sonuç verdiğinden, aralarında Çin, Almanya ve İrlanda'nın da olduğu çeşitli ülkelere 100 adet satıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin bilgi güvenliği, haberleşme ve ileri elektronik alanlarında önde gelen kuruluşlarından olan TÜBİTAK UEKAE'nın geliştirdiği FORENSİC XP-4010D isimli cihaz, her tür belge ve dokümanın sahte olup olmadığını ortaya koyabiliyor. Cihaz ayrıca, belgedeki yazıların hangi sırayla yazıldığını, mühür ve imzanın hangi sırayla atıldığına ilişkin de bilgi verebiliyor.

Cihaz, Adli Tıp Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü Laboratuvarları, bakanlıkların ilgili birimleri, özel inceleme laboratuvarları, üniversiteler, silahlı kuvvetlerin ilgili birimleri, sınır kapıları ve bankalar dahil olmak üzere pek çok kurumda kullanım alanı bulurken, bu cihaza özellikle sahte evrak, sahte para, çek ve senetlerin tespiti ile devletin gizli belgelerinin gerçekliğini ortaya koymada da ihtiyaç duyuluyor.


DÜNYADA İLK KEZ EN ETKİN YÖNTEM KULLANILDI

TÜBİTAK araştırmacıları, ForensicXP-4010D'de bugüne kadar kullanılan mevcut teknolojilerden çok farklı bir optik teknoloji kullandı. Bu teknik, dünyada bu tip cihazlar arasında ilk kez FORENSİC XP-4010D'de kullanıldı.

Cihaz, kullanıcı yorumuna gerek kalmaksızın kesin sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor. Kullanılan özel yöntemle mevcut diğer teknolojilerin göremediği detayları da ortaya çıkarıyor. Cihaz, fiziksel olarak ölçülebilen optik spektroskopi parametrelerine dayanan ölçüm yöntemi kullanıyor.

Belgenin sahte olup olmadığı konusunda doğru ve geçerli sonuçlar alınabilirken, incelenen belgeye de zarar verilmiyor.


RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKTI

Türkiye'nin ilk ve tek yerli tasarım ve üretim dokuman inceleme cihazı olan FORENSIC XP-4010D, dünyanın bu alanda cihaz geliştiren önde gelen firmalarını da geride bıraktı.

FORENSIC XP-4010D, Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Güney Kore, İrlanda, Kolombiya, Avustralya, Avrupa Birliği ülkelerine yaklaşık 100 adet satıldı. Cihaz, bu ülkelerde, bankalar, üniversiteler ve kriminal servisler dahil olmak üzere ilgili birimlerde kullanılıyor.


YIKANAN KİTAPLAR YENİDEN YAZILDI

Cihazın İrlanda'ya satışı ve İrlanda'da bir üniversite tarafından kullanılması ise başlı başına bir başarı öyküsü. Ortaçağda kağıt üretiminin kısıtlı olması sebebi ile yeni bir kitap yazılacağı zaman, önce mevcut bir kitap yıkanıyor, yıkama sonucunda elde edilen kağıda yeni kitap yazılıyordu. Yıkama işleminden sonra, eski kitapta yazılanlar insan gözü tarafından okunamayacak hale geliyordu. FORENSIC XP-4010D ve mevcut teknolojisi eski yazılanlara ulaşmaya da imkan sağladı.

Cihaz ve teknolojisi ile tanışan üniversite, TÜBİTAK UEKAE'den temin ettiği cihaz ile silinmiş bile olsa, eski bilgilere ulaşabiliyor. Üniversite, cihaz sayesinde sahip olduğu hazineyi yeniden dünyaya kazandırdı.

Yeni kullanım alanları yaratan cihaz ile aynı özelliklere sahip bir başka model olan MST-2D (mikrospektral tarayıcı) cihazı bir kaç yıl önce İNTERPOL logosu taşıma hakkı kazandı.


FORENSIC NELER YAPABİLİYOR?

Son teknolojiler kullanılarak geliştirilen, FORENSİC XP-4010D isimli cihazın özelliklerinden bazıları şunlar:

-İnsan gözüne aynı gözüken, fakat farklı boya ya da kalemle yazılan yazıların teşhisi,

-Silinmiş ya da gizlenmiş yazıların ortaya çıkarılması,

-Yazıların önce ya da sonra yazılmasının teşhisi,

-Yazı izlerinin ve doküman üzerinde kabarık özelliklerin görsel hale getirilmesi,

-Filigran (watermark) özelliklerinin muayenesi,

-Morötesi aydınlatmasıyla etkilenen emniyet özelliklerinin muayenesi,

-Arka yansıma emniyet özelliklerinin muayenesi,

-İki objenin aynı ekran üzerinden izlenmesi ve muayenesi,

-Görüntülerin ekran üzerinde 360 derece çevrilmesi,

-Yüksek çözünürlüklü büyütülmüş renkli görüntülerin elde edilmesi,

-Görünür ve kızılötesi bölgesinde lüminesans görüntülemesi,

-Farklı spektral özelliklere sahip olan izlerin ekranda üç boyutlu görüntülenmesi,

-Görüntünün her noktasının yansıma spektrumunun ölçülmesi ve görüntülenmesi,

-Doğru ve eğri uzunluklarının, açı, yarıçap ve alan büyüklüklerinin hesaplanması. (AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da otomobille kamyonet çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralı
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA