• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irkçılık gelişiyor
17 Mayıs 2013 Cuma 15:20

'Irkçılık gelişiyor'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Birleşmiş Milletler'in (BM) yapısında sorun var. Çünkü BM'de güvenlik boyutuyla adım atılması için Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri'nin her birinin evet demesi lazım..
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Birleşmiş Milletler'in (BM) yapısında sorun var. Çünkü BM'de güvenlik boyutuyla adım atılması için Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri'nin her birinin evet demesi lazım" dedi.
     Bozdağ, Dedeman Otel'de düzenlenen "Uluslararası Dini Araştırmalar ve Küresel Barış Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, İslam dünyasının dört bir yanında sıkıntıların olduğunu söyledi.
     Suriye, Irak, Afganistan ve başka ülkelerde sıkıntıların yaşandığını ifade eden Bozdağ, "Sürekli insanları mezhep eksenli ayrıştırmak, birbirinin karşısına dikmek, hasmı yapmak isteyen hastalıklı anlayışlar var. Bu anlayışların karşısında İslam bilim insanlarının bir araya gelmesi, uluslararası ortaklıkları çoğaltması lazım. Bu noktada yerelden genele doğru Peygamberimiz'in ve İslam'ın evrensel mesajını her yere yayan bir noktaya gelinmesinde büyük fayda var. Bunu ancak bilim insanları yapar. Bunu siyaset yapamaz" diye konuştu.
     Bozdağ, bütün kavgaların arkasında olan siyasetin, insanları karşı karşıya getirdiğini, dini konuları ve dine dair hassasiyetleri kullandığını belirtti.
    
     -"Dünya barışını tesis etmek BM'nin vazifesi değil mi-"-
    
     Uluslararası barışı tesis noktasında sadece İslam ülkelerinin değil, bütün dünya ülkelerinin ortak hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:
     "1. Dünya Savaşı'ndan sonra Cemiyet-i Akvam kuruldu, ancak netice alınmadı. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra BM kuruldu. Esasında bütün amaç; adaleti ayakta tutmak, haksızlık yapan karşısında haklının yanında yer almak, dünyanın kan gölüne dönmesini engellemek. 'BM, kuruluş zamanındaki gayesine hizmet edebiliyor mu' diye baktığımızda; gerçekten hizmet edemiyor. Balkanlar'da, Bosna'da kıyamet koptu. Birkaç günde 8 bin civarında insan Srebrenitsa'da şehit edilirken BM seyretti. Suriye'de şu ana kadar 100 bin civarında insan Esed'in gökten yağdırdığı bombalarla, tanklarla, makineli tüfeklerle hayatını kaybetti. 200 bin'e yakın Suriyeli, Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı. 3,5 milyon insan ülke içinde yer değiştiriyor. BM nerede- Dünya barışını tesis etmek BM'nin vazifesi değil mi- Peki din adamları nerede- Papa nerede duruyor- Diğer dinlerin liderleri nerede duruyor- Neden bu kadar insan ölüyor-"
     Bozdağ, Banyas'ta çocuklar kurşuna dizilip üst üste yığılırken, uluslararası toplumun vicdanının sızlamadığını dile getirdi.
    
     -"100 binlerce insan ölmeye devam mı edecek-"-
    
     "BM'nin yapısında sorun var. Çünkü BM'de güvenlik boyutuyla adım atılması için Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri'nin her birinin evet demesi lazım" diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "ABD, İngiltere, Fransa evet dedi ama Rusya ve Çin evet demezse veya bir tanesi evet demezse adım atma imkanı yok. Böyle bir adalet olur mu- Çin'in, Rusya'nın menfaatleriyle bağdaşmıyor diye 100 binlerce insan ölmeye devam mı edecek- Uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi dahil, BM'nin yapısında, dünyanın neresinde olursa olsun şiddeti, terörü, kanı çatışmayı durduracak bir mekanizmayı ama adaletli şekilde hareket edecek mekanizmayı, ortaya koymaya mecbur. Bu örgütler güçlü devletlerin çıkarına göre hareket edecek bir yapı olarak algılanır ve varlığını ona göre devam ettirirse, korkarım ki; dünyanın başka yerlerinde daha çok Suriye'ler ve başka hadiseler olur."
     Bütün ülkelerin ortak çıkarının "insan" olması gerektiğine işaret eden Bozdağ, "Maalesef BM bu amaçla kurulmuş olmasına rağmen, büyük devletlerin çıkarına göre müdahale yapan, sükut eden bir teşkilata dönüştü. Bilim insanları haksızlığı, güce göre adalet anlayışının sorgulanmasını sağlamalı. BM küresel barışın seyircisi değil, sigortası olmalı. Maalesef bugün küresel barışın değil, savaşın seyircisi durumundadır" ifadelerini kullandı.
    
     -Irkçılık gelişiyor-
    
     Bozdağ; Avrupa, Türkiye ve başka ülkelerde ırkçılığın aşırı geliştiğini, maalesef ülkelerde yönetime talip olanların da oy avcılığı nedeniyle bu hastalıklı anlayışların serpilmesine sözleriyle yardımcı olduklarını bildirdi.
     Irkçılıktan, ötekileştirmeden hiçbir ülkenin fayda sağlayamayacağına dikkati çeken Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:
     "Almanya'da Neo Nazi yer altı örgütü mensuplarının yargılandığı bir dava var. Münih'te devam ediyor. O davanın sanıkları Alman ve ellerini kollarını sallayarak yargılanıyorlar. Berlin'de de bir başka dava var. Orada da 5 Türk, bir Alman vatandaşını öldürdüğü iddiasıyla cam kafes içerisinde yargılanıyor. İkisi de aynı ülkede. Biri 10 insan öldürmüş, diğerlerinin bir tane Alman vatandaşını öldürdüğü iddia ediliyor. Sonuçta bu fiilleri işledilerse hepsi katil ve hak ettikleri cezayı alsınlar. Aynı ülkenin iki mahkemesi Alman'ı yargılarken ayrı bir usul uyguluyor, Türk'leri yargılarken cam kafesin içine koyuyor. Bu kimi sevindirir; kimi tatmin eder- Irkçıları cesaretlendirir. Bunu, en fazla bedel ödeyen ülkelerden Almanya yapıyor. Ülkemizde de bunu körüklemek, ötekileştirmeyi çoğaltmak isteyenler var. Ona karşı da İslam'ın güzelliğini ortaya koymak lazım."
     Bozdağ'a konuşmasının ardından, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker tarafından tablo hediye edildi.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA