• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran yaptırımların bedelini ödetecektir
17 Haziran 2010 Perşembe 15:08

İran yaptırımların bedelini ödetecektir

Ahmedinejad yaptığı açıklamada, Tahrana karşı yaptırım uygulayan dünya güçlerini cezalandırmak, bu güçleri uslu bir çocuk gibi müzakere masasına oturtarak İran ulusuna cevap vermeye mecbur bırakmak
İran’ın Batı’yla diyalog kurulması taraftarı olduğunu, ancak bunun şartlarını yakında duyuracağını belirten Cumhurbaşkanı Ahmedinecad havuç-sopa yaklaşımının işe yaramadığını, İran’ın “bir nebze bile taviz” vermeyeceğini söyledi.

İran’ın Şehrikord kentine düzenlediği ziyaret sırasında vatandaşlara hitab eden Ahmedinecad devlet televizyonundan da naklen verilen konuşmasında yaptırımlara öncülük eden güçleri eleştirirken “Huysuzluk ettiniz, sözünüzden döndünüz ve yine şeytanî yollara başvurdunuz” ifadelerini kullandı.

ABD’ye de eleştiriler yönelten Cumhurbaşkanı İran’ın Amerikalıları “anti-demokratik ve zorba Amerikan hükümetinden” koruması gerektiğini dile getirdi. Ahmedinecad, ABD’de özgürlüğün olmadığını, Amerikan gazetelerinin İsrail’i eleştirme ve Amerikan hükümetince işlenen “suçlara” tepki gösterme yetkisinin bulunmadığını savundu.

Hem elektrik santralleri için nükleer yakıt hem de nükleer silah üretimi için kullanılabilen uranyum zenginleştirme programını durdurmadığı gerekçesiyle BM İran’a karşı yeni yaptırımları uygulamaya koymuştu. Söz konusu yaptırımların hedefinde güçlü Devrim Muhafızları Örgütü, örgütün balistik füze programı ve nükleer üretimle ilgili yatırımları yer alıyor.

Ahmedinecad ise bu eylemlerin kendileri için “sinek vızıltısı” gibi geleceğini belirtmiş, yaptırımları “kullanılmış bir mendil parçası” olarak nitelendirmişti.

İran Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili de bugün yaptığı açıklamada, İslam Cumhuriyeti’nin nükleer hedeflerini engellemeye yönelik uluslar arası çabaları umursamadıklarının bir diğer göstergesi olarak, yeni bir nükleer reaktör kuracaklarını bildirdi.

Devlet televizyonunun web sayfasında da, Cumhurbaşkanı Vekili Ali Ekber Salih’in yeni reaktörün, tıbbi amaçlar için radyoaktif izotop üretiminde kullanılan Tahran’da kurulu Amerikan yapımı 5 megawattlık reaktörden çok daha güçlü olduğuna ilişkin bilgiler verdiği belirtiliyor. İran’ı ilk enerji üreten reaktörünün bu yaz faaliyetlerine başlaması planlanıyor. Öte yandan, İran Meclis Başkanı Ali Laricani de bugün verdiği demeçte meclis üyelerinin zorba ülkelere cevap olarak hükümetin ileri düzeyde uranyum zenginleştirme kararını sonuna kadar destekleyeceklerini bildirdi.

ABD veya diğer ülkeler, yeni yaptırımlar çerçevesinde İran’a ait uçak veya gemiler aramaya teşebbüs ettikleri takdirde İran’ın da aynı şekilde mukabelede bulunacağı uyarısına da yer veren Laricani şöyle konuştu: “ABD ve bazı maceraperest devletleri uyarıyorum; şayet İran nakliye gemi ve uçaklarını arama teşebbüsünde bulunurlarsa emin olsunlar ki İran da Basra Körfezi ve Umman Denizi’nden geçen bu ülkelere ait gemilere aynı muameleyi yapacaktır.”

Düşük seviyede uranyum zenginleştirme üzerine kurulu programının ötesine geçen İran, az zenginleştirilmiş uranyum stoğunu kullanarak zenginleştirme oranını küçük çaplı yeni bir program ile yüzde 20’ye çıkarmış, ancak bu gelişmeler İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda var olan endişeleri tırmandırmıştı. Zira, yüzde 20 düzeyinde zenginleştirilmiş maddeden, nükleer başlıklarda kullanılan yüksek düzeyde zenginleştirilmiş silah yapımına uygun uranyum üretmek çok daha kolay.

Ancak İran yüksek düzeyde uranyum üretmedeki amacının, tıbbi amaçlı izotop üretimi gerçekleştiren nükleer reaktörü için yakıt elde etmek olduğunu ileri sürmüş, bu yakıtın yurtdışından tedarik edilmesi konusunda yapılan bir anlaşma da uygulanamamıştı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA