• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran, Suriyeyi inanmadan savunuyor
23 Kasım 2012 Cuma 09:05

'İran, Suriye'yi inanmadan savunuyor'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti dönüşünde uçakta bulunan gazetecilere çok önemli açıklamalar yaptı.
Erdoğan, 'silahların susması halinde' değil, Kandil ve Mahmur'da bulunan PKK'lı teröristlerin silah bırakmaları halinde başka ülkelere gidebileceklerini söyledi.
İsrail-Hamas arasında ilan ateşkese ilişkin etkin politikayı Türkiye, Mısır ve Katar'ın yürüttüğünü belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'dan daha adil bir yaklaşım beklediklerini söyledi. "Temennimiz İsrail'in ateşkese uymasıdır. İsrail bozmamalıdır. Hamas'ın ateşkesi bozacağına inanmıyorum" diyen Erdoğan, Gazze'ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, "Tarihler açıklanmaz. Gazze'ye ansızın gidebilirim" dedi.
Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği patriot füze sistemi konusunda Rusya'nın açıklamalarını da eleştiren Erdoğan, "Rusya'nın yaptığı açıklamaları çok yanlış buluyorum. Kendisiyle alakası olmayan, Türkiye'nin iç meselesini kendi meselesi gibi gösterme yaklaşımı yanlış. Mesele füzelerin savunma amaçlı yerleştirilmesi olayı" diye konuştu. Merkezi yönetimle Kuzey Irak yönetimi arasındaki sürecin endişe verici olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu çatışmanın arkasında petrol paylaşımı yatıyıd dediğim için Maliki rahatsız olmuş. Irak merkezi yönetiminin zihniyeti ile anlaşma sıkıntımız var" şeklinde konuştu.
Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin sona ermesinde Öcalan'ın da rolünün olduğu ve muhtemel bir ateşkes için devreye gireceği yönündeki iddialara ilişkin de, "Silahların susturulması çözüm değil, silah bırakılması lazım" dedi. Başkanlık sestemine ilişkin tartışmalara da değinen Erdoğan, "Dünyadaki başkanlık ve yarı başkanlık sistemleri iyi araştırılsın. Geleneklerimize göre yeni bir sistem ortaya koymamız lazımn. Böyle bir şey olsun demiyorum ama valililerin de seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı" diye konuştu.
"PAKİSTAN VE ENDONEZYA D-8 ADINA SURİYE'YE GİDECEK"
Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda D-8 ülkeleri adına Pakistan ve Endonezya'nın çalışma yapacağını belirterek, "Her iki ülkenin Dışişleri bakanları 15 gün içinde Suriye'ye gidecek ve Esad'la görüşecekler. Türkiye'deki kampları inceleyecekler" dedi.
"İRAN, SURİYE'Yİ İNANMADAN SAVUNUYOR"
Başbakan Erdoğan, İran'in Suriye'ye desteği konusunda, "İran Suriye'yi kararlı bir şekilde savunmaktan çok, inanmadan savunuyor. Beşar Esad'ın yanında konuşlanmış durumda, geri adım atmıyor" diye konuştu.
"İSLAM DUNYASI KENDİ GÖBEĞİNİ KESMELİ"
Erdoğan, ayrıca, "Elimiz kolumuz bağlı kalamayız. İslam dünyası kendi göbeğini kesmeli" dedi.
"EN ETKİN POLİTİKAYI TÜRKİYE, MISIR VE KATAR YÜRÜTTÜ"
Erdoğan, İsrail ile Hamas arasında ilan edilen ateşkesle ilgili süreci de anlattı. Erdoğan, bu süreçte en etkin politikayı Türkiye, Mısır ve Katar'ın yürüttüğünü söyledi. Erdoğan, "Ateşkes görüşmeleri Mısır öncülüğünde yürütülsün diye kararlaştırdık. Halid Meşal'in de devreye alınması ile dörtlü ayak oluştu. Ateşkesin bir an önce başlaması gayretindeydik. Clinton'ın İsrail'e gelişine kadar bir adım atılamadı. Misir ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi. Sadece ateşkese yönelik sinyaller geldi" ifadelerini kullandı.
"ANSIZIN GAZZE'YE GİDEBİLİRİM"
Başbakan Erdoğan, Gazze'ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, "Tarihler açıklanmaz" dedi. Bu yöndeki ısrarlı sorular üzerine Erdoğan, "Gazze'ye ansızın gidebilirim" şeklinde konuştu.
"REKLAM FİLMİNDE BEN OYNAMADIM"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2. kez başkanlığı döneminde dünyanın kendisinden adil bir yönetim ve yaklaşım beklediğini kaydederek, ilginç bir göndermede bulundu: "Obama'nın kazanmaması için reklam filminde ben oymamadım. Oynayan kim? Netenyahu oynadı."
"İSRAİL BOZMAZSA HAMAS'IN ATEŞKESİ BOZACAĞINA İNANMIYORUM"
Başbakan Erdoğan, ateşkesle ilgili olarak da, "Temennimiz İsrail'in ateşkese uymasıdır. İsrail bozmazsa Hamas'ın ateşkesi bozacağına inanmıyorum" dedi. Türkiye'nin her zaman Gazzelilerin yanında oldugunu söyleyen Erdoğan, "150 yataklı bir hastane yapıyoruz. Önümüzdeki tarihlerde açılacak. İnşallah İsrail bu hastaneyi bombalamaz" şeklinde konuştu.
"ADAM GİBİ ÖLELİM" SÖZLERİ
Başbakan Erdoğan, Gazze'ye destek için söylediği "Öleceksek adam gibi ölelim" sözünün ne anlama geldiğinin sorulması üzerine, "Hayat şöyle böyle geçiyor. Önemli olan bir davanın mücadelesini vererek ölebilmek" ifadelerini kullandı.
PATRİOTLAR VE RUSYA'NIN TEPKİSİ
Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği 'Patriot'lar konusunda Rusya'nın açıklamalarını eleştiren Başbakan Erdoğan, "Rusya'nın yaptığı açıklamaları çok yanlış buluyorum. Kendisiyle alakası olmayan, Türkiye'nin iç meselesini kendi meselesi gibi gösterme yaklaşımı yanlış. Mesele füzelerin savunma amaçlı yerleştirilmesi olayı" dedi.
SORUN PETROL
Başbakan Erdoğan, Irak'ta yükselen tansiyonla ilgili sorular üzerine şunları söyledi: "Merkezi yönetimle Kuzey Irak yönetimi arasındaki süreç endişe vericidir. 'Bu çatışmanın arkasında petrol paylaşımı yatıyor' dediğim için Maliki rahatsız olmuş. Irak merkezi yönetiminin zihniyeti ile anlaşmada sıkıntımız var."
ÇÖZÜM SİLAHLARIN BIRAKILMASI
Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin sona ermesinde Öcalan'ın da rolünün olduğu ve muhtemel bir ateşkes için devreye gireceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine şöyle konuştu: "Silahların susturulması çözüm değil, silahın bırakılması lazım. Silah teröristin elinde duruyorsa bu çözüm degildir. Vakti saati geldiğinde silahlar yeniden patlayabilir. 'Biz farklı ülkelere gidebiliriz' derlerse olabilir. Örgütün önemli bir kısmı Kandil ve Mahmur'da bulunuyor. Bunlar farklı ülkelere gitmek isterse gidebilir."
AÇLIK GREVLERİ
Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin Öcalan'ın talimatıyla sonlandırıldığı tartışmalarının sorulması üzerine de, "Hükümet el atmıyor diyorlardı. Çözüme ulaşılınca da 'İmralı'nın sözüyle yaptı' diyorlar. Önemli olan üzüm yemek. Çözüm bulmak, çözüm üretmek" dedi.
"YÜZDE 40 BAŞKANLIK İSTİYOR"
Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmalarının sorulması üzerine, son yapılan anketin sonuçlarına atıfta bulunarak, "Halk yüzde 40'ın üzerinde başkanlık sistemine olumlu bakıyor. Dünyadaki başkanlık ve yarı başkanlık sistemlerinin iyi araştırılıp, geleneklerimize göre yeni bir sistem ortaya koymamız lazım. Böyle birşey olsun demiyorum ama, valilerin de seçimle işbaşına gelmesi tartışılmalı" diye konuştu. İki gun önce yaptırdığı anket sonuçlarına göre halkın yüzde 50'sinin AK Parti'yi desteklediğini belirten Başbakan Erdoğan, "Son anket 2011 seçim sonuçları ile paralel çıktı. Yüzde 50 görülüyoruz. CHP daha düşük. MHP'de ise çok az düşüş var" dedi.
SEÇMELİ DERSLER
Okullarda uygulamaya konulan seçmeli dersler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Kuran'ı Kerim ve peygamberin hayatını 450 bin kişi, Kürtçe'yi 20 bin kişi seçti" ifadelerine yer verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
  • INSTAGRAM TAKİPÇİ HİLESİ YÖNTEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA