• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran isteği kardeşliğe yakışmadı
21 Ocak 2011 Cuma 15:53

İran isteği kardeşliğe yakışmadı

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İstanbul müzakereleri arefesinde yaptığı açıklamada İranın nükleer silah peşinde olmadığına dair bazı güvenceler vermesini istedi.

İran ile 5+1 grubu arasında bugün İstanbul’da başlayacak müzakerelerin arefesinde bir açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran’dan nükleer silah peşinde olmadığına dair bazı güvenceler vermesini istedi.

İki gün öncesine kadar Türkiye devlet ve hükümeti ,İran'ın nükleer çalışmalarının barışçı olduğunu ve bunun da her ülke gibi İran'ın doğal ve hukuki hakkı sayıldığını söylerken,İstanbul'da bugün başlayan 5+1' lerle İran arasındaki müzakerelerin hemen arefesinde Davudoğlu'nun tam bir AB üyesi gibi davranarak Hırıstıyan AB kulübünün sözcülüğünü yaparcasına İran'ın adeta nükleer silah yapabileceği izlenimini uyandıran türden ifadeler kulanması İran'da şaşkınlık yarattı.

İran, Batı ülkeleri karşısında Türkiye'nin eline bir kart geçmesini sağlamak amacıyla bu müzakerelerin Avrupa'da değil,Türkiye'de yapılmasını önermiş ve AB ülkelerinin itirazlarına rağmen bu talebini yinelemişti.

Uluslararası Atom Enerji Kurumu UAEK şimdiye kadar tüm raporlarında İran’ın nükleer programında askeri amaçlara doğru hiç bir sapma tespit etmediğini vurguladığı halde, Davutoğlu’nun, belli düşman çevreleri memnun etmeye yönelik böyle bir açıklama yapması tuhaf karşılandı.

Tüm ülkelerin barışçıl nükleer enerjiden yararlanma hakkına sahip olduğunu da söyleyerek "ne şiş yansın ne kebap" politikasını izlemesi ve 200'den fazla atom başlıklı füze depolamış olan katil İsrail'in zülfüne bile dokunmaması, Davutoğlu'na ve AKP iktidarına yakışmayan bir tavır tavır olarak zihinlerde yer aldı.

Timeturk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA