• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran ile ticaret hacminde hedef 30 Milyar dolar
21 Mayıs 2012 Pazartesi 12:38

İran ile ticaret hacminde hedef 30 Milyar dolar

Türkiye-İran gümrük idaresi başkanları 2. Toplantısı Konyada yapıldı. Toplantının ana gündem maddesi gümrüklerden yaşanan sıkıntılar ve çözüm yollarına yönelikti.
Türkiye-İran gümrük idaresi başkanları 2. Toplantısı Konya’da yapıldı. Toplantının ana gündem maddesi gümrüklerden yaşanan sıkıntılar ve çözüm yollarına yönelikti. İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin şu an itibariyle 17 Milyar dolar olduğu belirtilirken, 3 yıl içerisinde bu rakamı 30 Milyar dolara ulaşması hedefleniyor.
Türkiye-İran gümrük idaresi başkanları 2. Toplantısı Konya Dedeman otelde yapıldı. Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Zeki Altunyaldız ve İran Gümrükten Sorumlu Başkanı Dr. Abbas Mimar Nejat ve davetliler katıldı.

Ülkeler arası hızla gelişen ticaretimizde gümrüklerin önemine dikkat çeken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Zeki Altunyaldız, ‘‘ Türkiye- İran arası gümrük mesai saatleri uyuşmuyordu yeni bir düzenleme ile sorunu ortadan kaldırdık, ayrıca temas noktaları oluşturduk ve temas noktalarının 7/24 aranabilmesi konusunda mutabakata vardık. ‘’dedi.
Konya’da programın yapılması sebebiyle Konya-İran ticaret hacmini de inceleyen Altunyaldız, şunları kaydetti: Konya-İran arası ticaret hacmi ihracat olarak 75 Milyon Doları buluyor, ayrıca şu an Konya’dan İran’a ihracat 3. Sırada yer alıyor, yaptığımız yenilikler ve düzeltmelerle ticaret hacmini artırmak için elimizden geleni yapıyoruz.
Toplantı yeri olarak Konya’yı isteyen İran Gümrükten Sorumlu Başkanı Dr. Abbas Mimar Nejat ise Mevlana kentinde olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Nejat, ticari ilişkilerde gümrüklerin önemli olduğuna vurgu yaparak, ‘‘Kültürel, tarihi, siyasi ilişkiler açısından bu iki kurumun daha fazla çalışması taraftarıyız. İki ülkenin siyasi makamları ticari rakam olarak hedeflerini 30 Milyar Dolar olarak açıkladı, bizde bunu kolaylaştırmak için çabalıyoruz’’ dedi.

Dr. Abbas Mimar Nejat istatistikleri de şu şekilde sıraladı: Türkiye ile İran arası Ticaret hacmi şu an itibariyle 17 Milyar dolar fakat bu rakamın 3 yıl içerisinde 30 Milyar Dolara ulaşabilmesi için çalışıyoruz. Türkiye İthalat sırasında 5. Sırada yer alıyor, ihracat sırasında ise 7. sırada yer bulunuyor. HABER MERKEZİ 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA