• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irakta kadın olmak
09 Temmuz 2012 Pazartesi 12:46

'Irak'ta kadın olmak'

Şimdi ben buraya neden çıktım? Niçin çıktım nasıl çıktım? Meram Belediyesi ve Irak Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından "Irak'ta Kadın Olmak" konulu konferans düzenlendi.
Konevi Kültür Merkezi'ndeki konferansa Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Aydın Beyatlı başkanlık etti. Irak Türkmeneli Kadın Kolları Başkanı Kadriye Ziyai ve Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şube Başkan Yardımcısı Dr. İlham Beyatlı'nın konuşmacı olarak katıldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Açılış konuşmasını yapan Meram Belediye Başkan Vekili İhsan Kılınçarslan, "Daha önce Irak’ta yaşayan Türkmen kadınların sosyal yaşamda daha aktif rol almaları için mücadele eden sayın Kadriye Ziyai, Irak'ta yaşayan 25 Türkmen kardeşimizin Konya'da mesleki eğitim almaları için çalışmalar yaptı, biz de Meram Belediyesi olarak bunu destekledik. Bu kardeşlerimiz şimdi meslek edindirme kurslarımızın farklı branşlarında hızlandırılmış eğitim alıyorlar. Ayrıca Irak'ın Telafer Belediyesi ile kardeş şehir olmak için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah protokolü imzaladıktan sonra sosyal, kültürel ve diğer alanlarda önemli işbirliği çalışmalarımız olacak." dedi.
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, "Bugün Türkmeneli bölgesinin neresine giderseniz gidin herkesin Türkiye'ye ve Konya'ya teşekkür ettiğini göreceksiniz. Konya bir Mevlana şehri. Hazreti Mevlana, 'Ne Olursa Ol Yine Gel' diyor. Evet bugün Irak'tan 33 tane kadın geldi. Bu 33 kadının içerisinde Arap'ı, Türkmen'i ve Kürt'ü var. Mevlana'mızın dediğine kulak verdik. Evet biz Kürt'üz, Arap'ız, Türkmen'iz, Sünni de var, Şii'yiz ama Hazreti Mevlana'nın buyurduğu gibi 'ne olursan ol' biz de geldik Mevlana şehri Konya'ya" diye konuştu.
Konya'nın sadece kadınları getirerek eğitmekle kalmadığını ifade eden Beyatlı, "Konya, aynı zamanda bugüne kadar 84 tane uzman doktorumuzu ve çok sayıda gencimizi eğitti ve  en önemlisi Türkiye'de ilk defa ‘Kerkük Caddesi’ ismi Konya'da en önemli caddelerinden birine verildi. Bunun ötesinde Meram'ın önemli mahallelerinden birinin adına da, katliamların olduğu şehir olan Telafer ismi verildi" dedi.
Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şube Başkan Yardımcısı Dr. İlham Beyatlı, tarihte kadının yeri hakkında bilgiler verdi ve diğer toplumlarda kadına bakış hakkında bir  sunum yaptı.
Irak ve Türkmen tarihinde Türkmen kadınlarının yerinin önemine dikkat çeken Irak Türkmeneli Kadın Kolları Başkanı Kadriye Ziyai ise, "Tüm evlerde çocuklar daha beşikteyken analarının Türkçe ninnileriyle büyüdüler. Saddam döneminde ise Türkmenlere uygulanan baskı ve insanlık dışı davranışlar karşısında Türkmen kadını acısını, gözyaşını içine akıtarak dimdik durmuştur. Dilimizi, kültürel kimliklerimizi korumayı bilmiştir. Bunun için bugün biz varız. 1980'lerden bu yana Türkmen kadınlarının gördüğü acıları hiçbir kadın görmemiştir. Hala da dimdik ayakta durmuşlar ve evrenin sonuna kadar duracaklar" şeklinde konuştu.
Mevlana şehri Konya'ya yaralı geldiğini belirten öğretmen Gülizar Beyatlı, "Yaramızın iyileşmesini yüce Türk milletinden Türkiye'den bekliyoruz.”  dedi.
 
2006 yılında başbakan yardımcısı olduğunu ancak bunun engellendiğini kaydeden Dr. Enise Avcı ise, "Irak kadınları çok çekti ve hala çekiyorlar. İster işte, ister çalışmada, ister ev kadını olarak, ister bir yere, vazifeye ulaşmada onları bırakmadılar engellediler. Önümüzde birçok mesele vardı, biri de benim meselem. Güzel bir mevkiye ulaştım başbakan yardımcısı oldum. Ama engellediler. Türkmen başbakan yardımcısı kadın olur mu diye?
 Sonra büyükelçi oldum yine bırakmadılar. Bu yüzden insanlar memleketlerini terk etti, ama biz hala terk etmedik. Ama maalesef bizleri uzaklaştırdılar. Allah orada olan kadınların yardımcı olsun, biz hep onların arkalarındayız" dedi.
Konferans sırasında bazı davetlilerin gözyaşlarını tutamadığı görülürken, bazı davetliler de Türkmen ve Türk bayrağı açarak sevgilerini dile getirdi. Konferans, Türklük ve kardeşlik konulu şiirlerin okunmasıyla sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA