• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irakla aramızda çözülmeyecek bir sorun yok
25 Ekim 2013 Cuma 12:01

Irak'la aramızda çözülmeyecek bir sorun yok

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye ile Irak arasında aşılmayacak, çözülmeyecek herhangi bir sorunun bulunmadığını belirtti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'yi kabul etti. Zebari'nin ziyaretinin, iki ülke ilişkileri bakımından önemine işaret eden Çiçek, beklentilere uygun bir ziyaret gerçekleştirmelerini temenni etti.

Çiçek, Irak Meclis Başkanı'nın, geçen ay Türkiye'ye çok yararlı bir ziyaret gerçekleştiğini anımsatarak,  gelecek ay şartların uygun olması halinde iade-i ziyarette bulunacağını ifade etti.

"Bizler kardeşiz" diyen Çiçek, bunun, bir nezaket ifadesi değil, gerçeğin kendisi olduğunu dile getirdi. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz tarih ve kültür bağları çok kuvvetli olan iki toplumuz. Tarihin belli bir döneminde birlikte yaşadık, ortak değerlerimiz var, bir çok konuda sevinçlerimiz de acılarımız da müşterektir. Kaldı ki hem Irak hem Türkiye, her gün derin acıların yaşandığı bir bölgeyi birlikte paylaşıyoruz.

Bütün bunlara baktığımızda iki ülke yöneticilerinin biraraya gelmesi, istişarelerde bulunması, bunların hepsi bu ziyaretleri çok daha anlamlı kılıyor. Uzun zamandır siyasetin içinde bulunan bir kişi olarak, Türkiye-Irak ilişkilerinde, uzun süre Hükümet içinde ve şimdiki sıfatımla da değerlendirme imkanı bulmuş biri olarak, net ve samimi şekilde ifade ediyorum ki aramızda aşılmayacak, çözülmeyecek herhangi bir sorun yok. Var olduğu şeklindeki bir kısım sorunlar ise bunlar biraraya gelip, yüzyüze konuşamamaktan kaynaklanan sorunlar, algılamalar diye düşünüyorum.

Sorundan daha çok biz bir algılama sorunu yaşıyoruz. Basın aracılığıyla, kamuoyu önünde, iki ülke ilişkileri demeçler yoluyla değerlendirme konusu yapılırsa, bundan sağlıklı sonuçlar çıkmaz. Tam tersi bunu kötüye kullanan, istismar eden bir çok çevre vardır. İki ülke ilişkilerinin bozulmasını dört gözle bekleyen bir çok dış unsur da vardır. Bunlara fırsat vermemek için yüzyüze konuşmak, dostça konuşmak, bir kısım yanlış anlamalar varsa bunları karşılıklı biraraya gelerek, ortadan kaldırmak hepimizin görevidir ve en sağlıklı yoldur."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA