• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irakın siyasi geleceği bizim için önemli
06 Mayıs 2011 Cuma 14:22

Irak'ın siyasi geleceği bizim için önemli

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Terörün olduğu yerde demokrasiden bahsedilemez. Demokratik sistem içinde çalışan ve demokrasiyi savunan herkesin teröre karşı net tutum sergilemesi beklenir...
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Terörün olduğu yerde demokrasiden bahsedilemez. Demokratik sistem içinde çalışan ve demokrasiyi savunan herkesin teröre karşı net tutum sergilemesi beklenir. Üstelik barış ve demokrasi ismiyle ve bu kavramları savunduğunu söyleyenlerden asıl beklenilen budur. Demokrasi ve hukuk işleyişinin içinde teröre asla tolerans gösterilemez" dedi.

Konya Dedeman Otel'e bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Irak Özel Temsilcisi Ad Merkelt, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Merkelt ile yapılan görüşmenin Irak'ın geleceği konusunda iyi bir görüşme olduğunu belirten Bakan Davutoğlu, "Irak'ın siyasi geleceği bizim için çok önem arz ediyor. Bugün biz Merkelt ile Irak'ta ve bölgede yaşanan son gelişmeler hakkında görüşmelerde bulunduk. Irak ve bölgedeki gelişmeler göz önüne alındığında Irak tarihi bir dönüm noktasındadır. 2009 seçimleri sonrasında geçen sene başa gelen hükümetin başarısı demokrasisin bir başarısıdır. Bu başarı Irak'ın demokratik geçiş sürecine olumlu etkide bulunacak bir unsurdur. Irak'ta yaşanacak gerginlik bölgedeki diğer gelişmelerden olumsuz etkilenecek ve etkileyecektir. Dost ve kardeş Irak'ın demokrasisinin, ekonomisinin güçlenmesine, siyasal barış ortamının sağlanmasına önem vermekteyiz. Bütün Iraklıların bizim için canları aziz ve gelecekleri kendi vatandaşlarımızın geleceği kadar önemli gördüğümüz insanlardır. Sayın Merkelt de bu konuda önemli çalışmalarda bulunan bir bürokrattır. Bu görüşmemizde Irak'ta Amerika'nın çekilmesinin ardından yaşanabilecek güvensizlik ve çatışma ortamı gibi sorunları ele aldık. 2 gün önce Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Maliye Bakanıyla görüşmelerimiz oldu. Başbakanımızın gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasındaki ilişkileri daha kuvvetlendirdiğine inanıyoruz. Irak'taki gelişmeleri yakinen takip ediyoruz ve demokrasinin gelişmesi için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazırız" dedi.

BM Irak özel Temsilcisi Merkelt ise, Türkiye ile BM arasında Irak için görüşmelerin yoğun şekilde devam ettiğini dile getirerek, "BM Irak'a Yardım Misyonu çalışmaları çerçevesinde Irak hükümetine demokrasinin gelişmesi için danışmanlık yapmak ve gerekirse yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede Irak ve komşu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi için katkıda bulunuyoruz. Son birkaç yıl içinde Türkiye'nin Irak'ın daha iyi bir geleceği kavuşması için yoğun yapıcı çalışmalar içinde olduğuna şahit oldum.

Bu çerçevede yaptığımız görüşmeler ve bu bölgede yapabileceklerimizin Davutoğlu'nun bakış açısıyla duymak son derece yararlı oldu. Irak hükümetinin ekonomik programını desteklemek, işsizliği ve yolsuzluğu önlemek için verdiğimiz destekler konusunda görüşmelerimiz oldu. Irak hükümetiyle yaptığımız görüşmelerin yanı sıra Irak Kürt bölgesiyle yaptığımız görüşmeler de devam ediyor. Tartışmalı iç sınırlar konusunda siyasi anlaşmalar yapmak için fikir alışverişinde de bulunduk" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin BM'nin PKK konusundaki politikası ile ilgili sorusu üzerine Merkelt, "Bu hafta dünyada barış seven insanlar için önemli gelişmelerin olduğu bir hafta oldu. BM Genel Sekreteri de gelişmelerden memnun olduğunu ve terörle mücadele konusunda çalışmaların devam etmesini istedi. Bu konuda Irak hükümeti de görüşlerini bildirdi. Ancak katedilmesi gereken uzun bir yolumuz var. Bölgede Irak hükümetinin terörizmle mücadele konusunda mücadele için taahhütte bulunduğunu biliyoruz. Aynı şekilde nerede olursa olsun her türlü terörist faaliyete karşı olduğumu belirtmek isterim" dedi.
 
"DEMOKRASİ VE HUKUK İŞLEYİŞİNİN İÇİNDE TERÖRE TOLERANS GÖSTERİLEMEZ"
Gazetecilerin Başbakanın konvoyuna düzenlenen saldırı ve Aysel Tuğluk'un yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Davutoğlu, "Terörün olduğu yerde demokrasiden bahsedilemez. Demokratik sistem içinde çalışan ve demokrasiyi savunan herkesin teröre karşı net tutum sergilemesi beklenir. Yaşanan bir terör olay karşısında sorumluluk hisseden bir siyasetçiden beklediğimiz budur. Üstelik barış ve demokrasi ismiyle ve bu kavramları savunduğunu söyleyenlerden asıl beklenilen budur. Demokrasi ve hukuk işleyişinin
içinde teröre asla tolerans gösterilemez. Umut ederiz ki bu olaylardan dersler alınır ve demokrasinin sürdürülebirliğini engelleyici açıklamalardan uzak durulur. Tahrikler toplumsal barışı etkileyen unsurlardır" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde İtalya'nın Roma kentinde düzenlenen Libya Temas Grubu toplantısıyla ilgili soru üzerine ise Bakan Davutoğlu, "Bu toplantı Dışişleri Bakanları ve uluslararası örgütlerin başkanlarının katıldığı kapalı bir toplantıydı. Sayın İtalya Başbakanı toplantıyla ilgili Türkiye'nin yol haritası hakkında açıklamalarda bulunmuş. Türkiye olarak bir ateşkes planı üzerinde durduğumuz doğru ancak bu ateşkes 2 aşamalı olarak düşünülüyor. Önce ateşkes sağlanacak ve bu ateşkesin sürdürülebilir bir hale gelmesi için gerekli mekanizmalar harekete geçirilecek. Biz bunu belirlerken 1 hafta sürecek bir ateşkes sağlanmalı demedik. Bu ateşkesi sağlayacak mekanizmaların 1 hafta içinde hemen harekete geçirilmesi konusunda öneride bulunduk. Bu konuda değil, 1 hafta, 1 saat kaybedecek bile zamanımız yok. Bu yol haritasının uygulanmasıyla kalıcı bir ateşkesin sağlanmasını umuyoruz. Biz bir an önce siyasal bir geçiş sürecinin başlamasını umuyoruz" şeklinde ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA