• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Konyada
12 Ağustos 2012 Pazar 10:53

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Konya'da

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Irak Parlamentosu Türkmen Milletvekili Erşat Salihi, ''Bundan önceki dönemlerde bizler Türkiye'nin 5. taburu olarak görülüyorduk. Ama artık parlamentonun...
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Irak Parlamentosu Türkmen Milletvekili Erşat Salihi, ''Bundan önceki dönemlerde bizler Türkiye'nin 5. taburu olarak görülüyorduk. Ama artık parlamentonun içinde ciddi bir şekilde Sayın Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretini savunduk ve doğru bir karar olduğunu kanıtladık'' dedi.
     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti sırasında Kerkük'le Konya'nın kardeş şehir olması kararının ardından, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi başkanlığındaki bir heyet, teşekkür ziyareti amacıyla Konya'ya geldi.
     İlk olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret eden heyet, daha sonra Konya'nın merkez Meram Belediyesi'nce düzenlenen programa katıldı.
     Burada konuşan Salihi, Irak Türkmenleri'nin gönlünde Türkiye'nin, Türkiye'nin gönlünde de Irak Türkmenleri'nin ayrı bir yerinin olduğunu söyledi.
     Bu sevdanın milli tarih ve mirastan kaynaklanan bir sevda olduğunu ifade eden Salihi, ''Bugün Irak'ın içinde herkes kendi haklarını koruyabilecek birilerini hissedebiliyor. Örneğin Şiiler İran'ı, Sünniler körfez ülkelerini arkasında hissederken, bizler de artık Türkiye'yi ve Türki cumhuriyetleri arkamızda görmeyi istiyoruz'' diye konuştu.
     Irak Türkmenleri'nin hak ve hukuku mazlumiyete uğradığında artık birilerinin çıkıp kendilerine sahip çıkacağını bildiklerini ifade eden Salihi, şunları ifade etti:
     ''Bundan önceki dönemlerde bizler Türkiye'nin 5. taburu olarak görülüyorduk. Ama artık parlamentonun içinde ciddi bir şekilde Sayın Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretini savunduk ve doğru bir karar olduğunu kanıtladık. Bu, bizim siyaset denklemi içinde doğru bir yerde olduğumuzu gösteriyor. Irak Türkmenleri artık siyasi bir unsur olarak Irak'ta temsil edilmeye başlandı. Her Türkmen, Türklük varlığının hükmünü yaşamıştır ve bu sevdayı yaşamaya devam edecektir. Bu muhabbeti, şu an kritik durumda olan bölgemiz ve özellikle Suriye'de olan Türkmenler için duymalıyız.''
     AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı ise bölgede bir dirilişin yaşandığına dikkati çekerek, ''1. Dünya Savaşı'nda cetvelle sınırları çizenlere karşı bir diriliş bu. Bölgedeki bütün ülkeler petrol ve doğalgazla ekonomisini yürütürken, bölgedeki tek üreten ve sektörel çeşitliliği olan ülke Türkiye'dir'' ifadelerini kullandı.
     Programa Salihi'nin yanı sıra Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, AK Parti 22. dönem milletvekili Sami Güçlü ile Iraklı Türkmenler katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA