• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak parçalanmaya gidiyor
12 Temmuz 2012 Perşembe 14:51

'Irak parçalanmaya gidiyor'

Konya Aydınlar Ocağında Irak parçalanmaya doğru gidiyor diyen Irak Türkmen Kadınları Birliği Başkanı Ziyai, Türkmen kadınlarının şimdiye dek dilini dinini namusunu ve iffetini koruduğunu söyledi.
'Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbetleri’nde konuşan Irak Türkmen Kadınları Birliği Genel Başkanı Kadriye Ziyai, Irak’n parçalanmaya doğru gittiğini söyledi.

Sille Kültür Evi’nde gerçekleştirilen sohbete Irak Türkleri Yardımlaşma ve Yardımlaşma Derneği Konya Şube Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, başkan yardımcısı Dr. İlham Beyatlı ile çok sayıda Irak’lı kadın dinleyici katıldı.

Konuşmasına, “Bizler Türkmen kadınları olarak her zaman bundan yüzyıllar önce dimdik durmasını bildik” şeklinde başlayan Kadriye Ziyai, şunları dile getirdi: “Abbasiler’den bu tarafa Türkmen kadınları hükümdarlık yaptı. Ata binerek dolaştı. Evini, çoluğunu çocuğunu güzelce ambargo günlerinde terbiye etti ve ayağa durdurdu. Bu zulümler, bu ambargolar, Irak’ın başından geçen kara geçmişleri ancak kadın, özel olarak biz Türkmen kadınları ayakta durdurdu. Irak Amerika ile olsun, komşularıyla olsun bir çok savaşlara girdi. O savaşlarda güçlü kadınlar olmasaydı millet biterdi. Irak o zamanlar param parça olurdu. Yine bu güçlü kadınlar milleti, dilini, dinini korumaya çalıştı.

Dillerini korudular ninnileriyle.. Açlık günlerini, çıplaklık günlerini de yaşadılar kadınlar. Bunlara rağmen güçlü bir şekilde ayakta durmaya çalıştı.

Kadınlar yemedi yedirdi, giymedi giydirdi.
Türkmen kadınları dilinini, dinini, namusunu ve iffetini korudu, şimdiye dek.
Çocuklarımız, kızlarımız tarihini unutmasın.. kendini unutmasın.. dilini unutmasın.. dinini unutmasın.. bugün bizler onun için varız.”

Irak’ta toprakların kadınların akıttığı gözyaşlarıyla doyduğunu ve bu derdin de Saddam devrinde yaşandığına işaret eden Ziyai, Türkmen kadınının yaşadığı acı gerçekleri şu sözlerle anlattı:  “Saddam döneminde hanımların yüzleri soluk, sapsarı ve renksiz.. hem elbiseleri simsiyahtı.. İster Telafer’den,, ister Erbil’den, istersen Kerkük’ten geç.. nereden geçersen geç bir hanımın yüzü gülmezdi, elbiseleri simsiyahtı. Neden? Gecenin bir yarısında kapılar çalınırdı. Kapıda polis ve askerler zorla evlere girerdi. Gençler otolara doldurulur hapishanelere gönderilirdi. Kadınlar ya vurulurdu, ya… Kadın şehitlerimiz de var bizim. Zeynep’imi, yoksa Zehra’yı mı sayayım...
Bizim kadınlarımızın çektiği derdi hiçbir milletten kadın çekmemiştir.
Çocuğunun gözü önünde, gözyaşları sel olarak, yüreği parçalanarak yola savruldu yarı gecelerde. Ya tutuldu sınırda, idam edilip kurşuna dizildi.”

ÖZGÜRLÜĞÜN ADI “HAPİSHANE” OLDU
2003’te Irak’ta milletin özgürlük beklediğini fakat bunun gerçekleşmediğini sözlerine kaydeden Irak Türkmen Kadınları Birliği Başkanı Ziyai, “Özgürlük döndü ayrı bir hapishane olmaya.. Adı özgürlük.. Zincirler açıldı biraz ve ondan sonra içten içe zincirler bağlandı. Kızlarımız, kadınlarımız o köz üstünde yanarak dedi belki deri tutar yaraları.. biraz diner.. O yaraların üstüne ayrı zehirler döküldü. Irak parçalanmaya gidiyor. Biz neredeyiz, bilmiyoruz” dedi.
Irak’ta Türkmen kadınlarının 2003’te örgütlenmeye başladıklarını belirten Ziyai, sohbetine şu sözlerle son verdi. “Kerkük 9 Nisan 2003’de düştü. 12 Nisan’da kadınlarımız toplandı. Hemen Türkmen Kadınlar Birliği’ni kurduk. Irak’ta sivil toplum örgütlerinin ilk öncüsü oldu. O günden bu yana Türkmen Kadınlar Birliği 15 şube, 5 koordinatörlükle 4 bin üyelik bir örgüt haline geldi”
Sohbetin ardından Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Irak Türkmen Kadınlar Birliği Başkanı Kadriye Ziyai’ye “Konya ve Mevlana” eserlerini takdim ederken, Ziyai de Güçlü’ye 30 cüzün bulunduğu Kur’an-ı Kerim takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA