• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak halkı ABDye tazminat davası açmalı
21 Temmuz 2010 Çarşamba 10:15

Irak halkı ABD'ye tazminat davası açmalı

İşgal yüzünden yüz binlerce yurttaşını kaybeden ve temel hizmetlerden mahrum kalan Irak halkı yüklü bir tazminatı hak ediyor
ABD’nin Irak’tan çekilmesi için geri sayımının başlamasıyla birlikte şu önemli soru ortaya çıkıyor: Kanlı bir işgale dönüşen ezici Amerikan savaşının yedi yılının bilançosu nedir? Bu giriş sorusu kadar önemli olan iki soru daha var: Irak savaşının uluslararası kriterler, sözleşmeler ve ahlaki değerlerle uyumlu olan haklı bir gerekçesi var mıydı?

Acaba Irak halkının, geçmişle bugünü karşılaştırdıklarında Saddam Hüseyin dönemine özlem duyma hakkı var mı?
Batı kaynaklarından gelen en son istatistiklere göre, Irak’ta şu an 1 milyon dul ve 4 milyon yetim var. Dahası, bu istatistik arkasında ağlayacak kimse bırakmadan hayatını kaybeden erkekleri de kapsamıyor. Bu durum ABD’nin işlediği savaş suçlarının sadece bir yönü. Zira Amerika’nın yedi yıldır gerçekleştirdiği vahşi yıkım, hurma bahçelerinde sanayiye ve eğitim kurumlarına kadar hiçbir şeyi yerinde bırakmadı. Yaşam araçları darmadağın oldu, hastaneler ve elektrik santralleri dahil bütün hizmet kurumları çöktü. İşsizliğin yayılmasıyla birlikte komşu ülkelere veya Avrupa’ya göç arttı.

Bununla birlikte, yedi yıl boyunca peşi sıra ülkeye gelen Amerikalı yetkililer, ‘barışın tesisi’ ve ‘yeniden imar’a dair tekrarlanan konuşmalardan bıkmadı. Son olarak Bağdat, Basra ve diğer kentlerde kötü elektrik hizmetini protesto etmek için büyük gösteriler yapıldı.

Fakat Amerikalı yetkililer en ufak bir sıkıntı duymuyor. Zira Amerikan hükümetinin yeni elektrik santralları için 5 milyar dolar harcadığını açıklıyorlar. Peki bu santraller nerede? Irak topraklarına mı, yoksa Mars’a mı kuruldular? Saddam’ın rejimi ideal bir yönetim sistemi değildi, fakat vatandaşlara refah devletinde bulunması gereken asgari imkânları sağlıyordu. Özellikle de genel hizmetler alanında.
Saddam’ın bedava eğilim, mesken ve ilaç sisteminin bütün Arap ülkelerindeki en iyi sistem olduğu inkâr edilebilir mi? Yıkıcı bir işgale dönüşen Amerikan savaşı kesinlikle haksızdı. En basitinden, ‘kitle imha silahları’na dair büyük bir yalana dayalıydı. O halde, Irak halkı cazip bir tazminatı hak etmiyor mu? Savaş kampanyasını bariz bir yalana dayanarak hayata geçiren ABD başkanının adaletin karşısına çıkarılması uygun değil mi?
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA