• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak bilgilendirme semineri yapıldı
31 Mart 2013 Pazar 14:38

Irak bilgilendirme semineri yapıldı

Konya Ticaret Odasında Konyanın Iraka olan ihracatını artırılması amacıyla seminer düzenlendi.
Konya Ticaret Odası’nda Konya’nın Irak’a olan ihracatını artırılması amacıyla seminer düzenlendi. Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil ve Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak’ın Irak pazarı hakkında bilgi verdiği seminerde konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk “Türkiye’nin Irak’a olan ihracatı içinde Konya’nın düşük olan payını artırmak istiyoruz“ dedi.
Konya Ticaret Odası’nda Irak’taki İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen seminerde Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil ve Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak Irak pazarı hakkında KTO üyelerine bilgi verdi.
Seminerin açılışında konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Irak Türkiye için önemli pazar. Ülkemizin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke olan Irak’a 10.8 milyar dolar ihracat yapmaktayız. İki yıl içerisinde Irak’ın ihracatımızda ilk sıraya geleceğine inanıyoruz. Konyalı firmalarımızın Irak’a olan ihracatını artırmak için bu semineri düzenledik. Seminerimize katılan ticaret ataşelerimiz üyelerimize Irak’la işbirliğini artırma noktasında önemli bilgiler verecek. Konya olarak 2012 yılında yaptığımız 1.3 milyar dolar ihracatın yüzde 20’sini Irak’a gerçekleştirdik. Irak Konya’nın ihracatında ilk sırada yer almaktadır. Buna rağmen Türkiye’nin Irak’a toplam ihracatının sadece yüzde 2,3’ü Konya’dan yapıldı. Bu oranı yetersiz görmekteyiz. Aslında şehrimizin en büyük sorunu da budur. Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat artışımız var. İşsizlikte Türkiye ortalamasının altıdayız. İstihdam oluşturmada yükselişimiz sürmekte. Fakat kişi başı ihracata baktığımızda Türkiye ortalamasının çok altındayız. Bu soruna çözüm bulmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Konya sanayisi Irak’ın ithal ettiği birçok ürünü üretmektedir. Konya olarak Irak pazarını yeterince değerlendirmek istiyoruz. İkili ilişkilerimizi daha sağlıklı hale getirmek için bu seminerin faydalı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Erbil Ticaret Ataşesi Seyyar Erbil de “Konya Ticaret Odası vasıtasıyla Konya sanayisini tanıma fırsatımız oldu. Böylesine büyük bir üretim potansiyeli olan şehrin firmalarının daha fazla Irak’ta yer almaları için her türlü işbirliğine hazırız” şeklinde konuştu.
Bağdat Ticaret Müşaviri Harun Koçak da “Dünyanın her ülkesinden insanlar bölgeye yatırım için gelmektedir. Bizler Türk işadamlarına tüm desteğimizi vermekteyiz. Konyalı firmaları da Irak’la daha fazla işbirliği içerisinde görmek istiyoruz” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA