• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IRA ile ETA örnekleri mercek altına alınacak
29 Mayıs 2013 Çarşamba 12:40

IRA ile ETA örnekleri mercek altına alınacak

TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu, IRA ile ETA örneklerini mercek altına alıyor.
TBMM Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu Başkanı AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, komisyon çalışmalarını değerlendirdi.
Bostancı, Anadolu'da bazı yerlere giderek, yerinde yapacakları inceleme ve gözlemlerle de çalışmayı destekleyeceklerini bildirdi.
Yabancılardan da dinlemek istedikleri kişiler olduğunu ifade eden Bostancı, şöyle konuştu:
"Türkiye'de yakın dönemde yaşadığımız o çatışmalar konusunda millet, etnik kimlik, kültür meselelerine ilişkin proplemler ne zaman gündeme gelse, IRA ve ETA örneği veriliyor. Kimler nasıl rol aldı, nasıl bir söylem, siyaset nasıl mukabele etti, aktörler nasıl davrandı? Bunlara ilişkin bize birinci elden bilgi aktaracak kişileri dinleyeceğiz.
Oradan çağıracaklarımız olabilir. Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair o dönemde önemli bir rol oynamıştı, Garry Adams önemli bir rol oynamıştı. ETA yöneticilerini de dinleyeceğiz, İspanyol devletinden de olabilir. Dinleyeceğimiz kişiler, 'kimler ne görüşmüş, nasıl davranmış...' Bunları belli bir nesnellikle bize anlatabilecek isimler olacak. Bu işleri çalışan kurumlar var. O kurumlarla da bağlantı kuruyoruz. Demokratik Gelişme Enstitüsü var mesela, bu işlere ilişkin çalışmaları koordine ediyor, onlarla temas halindeyiz."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA