• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İptal oyunu
19 Nisan 2014 Cumartesi 09:37

İptal oyunu

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 2013 SBS sonuçlarının iptaline karar verdi. Daha önce yürütmeyi durdurma kararı çerçevesinde 103 öğrencinin sınavı yeniden gözden geçildiği için karar bir mağduriyete yol açmayacak. MEB Müsteşarı Tekin, kararı 'Kaos yaratmaya yönelik bir durum. Sınavın iptali söz konusu değil' diye konuştu.

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 8 Haziran 2013'te 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının iptaline ilişkin nihai kararını açıkladı. Bir öğrenci velisi, sınava katılan 718 adayın sonucunun yeniden değerlendirilmesinin puanlardaki standart sapmaları değiştireceği ve bunun da tüm öğrencilerin sıralamasına yansıyacağı gerekçesiyle sınav sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürerek, iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. ilk incelemesini yapan mahkeme, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.

1 MİLYON ÖĞRENCİ GİRMİŞTİ

MEB Hukuk Müşavirliği, yürütmeyi durdurma kararına Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz etmiş, itirazı görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi, itirazı reddetmişti. Davayla ilgili ilk incelemesinde SBS sonuçlarıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı veren Ankara 18. İdare Mahkemesi, davayı esastan da sonuçlandırdı. Mahkeme, SBS sonuçlarının yanlış hesaplandığı gerekçesiyle 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin girdiği sınav sonuçlarını iptal etti.

GÖZLER DANIŞTAY'DA

Olayda, 8 Haziran 2013'te yapılan SBS sonuçlarının Almanca ve Fransızca testlerini cevaplayan 718 adayın yabancı dil testlerine ilişkin değerlendirmede yanlışlık yapıldığının tespit edilmesi nedeniyle Almanca ve Fransızca testlerinden sınava giren adayların yeniden değerlendirmesinin yapıldığı belirtildi. Davalı MEB'in, mahkemenin oy birliğiyle aldığı karara 30 gün içinde temyiz hakkı bulunuyor. Temyiz istemini Danıştay karara bağlayacak.

DURDURMANIN NİHAİ KARARI

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Ankara 18. İdare Mahkemesinin SBS kararına ilişkin yapılması gerekenlerin, yürütmeyi durdurma kararı sonrasında yapıldığını belirterek, 'Dolayısıyla genel olarak herhangi değişiklik, farklılık söz konusu değil. Bugünkü karar, o gün verilen yürütmeyi durdurmanın nihai kararı' dedi. Tekin, 12 Temmuz'da yapılan SBS yerleştirmelerine ilişkin 2 dava açıldığını anımsatarak, 15 Ocak'ta 2014'te Ankara'daki İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı.

103 ÖĞRENCİYE DÜZELTME YAPILDI

 

Tekin iptal kararını değerlendirdi. Tekin şunları söyledi: 'Öğrenci ve velililerin tedirgin olması için bir neden yok. Hiç kimse mağdur olmayacak. Sadece 103 öğrenci için düzeltme yapıldı. Karar doğrultusunda öğrencilerin sınavının iptali gibi bir durum söz konusu değil. Yargı kaos oluşturacak bir zamanda karar verdi. Paralel yapı vesaire tartışmaları var. Türkiye'de kaos yaratmaya yönelik bir durum gibi görüyoruz kararı. Karar taraflardan önce basınla paylaşılıyor. Bu da enteresan bir durum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA