• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İpekyolu Festivali Derbentlileri biraraya getirdi
17 Ağustos 2009 Pazartesi 16:31

İpekyolu Festivali Derbentlileri biraraya getirdi

Konya Derbent Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel 9. İpekyolu Derbent Kültür ve Sanat Festivali gurbetteki ilçe sakinlerini biraraya getirdi
Konya Derbent Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel 9. İpekyolu Derbent Kültür ve Sanat Festivali gurbetteki ilçe sakinlerini biraraya getirdi.

Geleneksel Derbent İpekyolu Kültür ve Sanat Festivali'nin 9.'su yapıldı. Derbentlileri bir araya getiren festivale Belediye Başkanı Hamdi Acar, Derbent Kaymakamı Ali Gökay, Kültür Bakanlığı sanatçılarından Derman Kaya ve Sakine Fidan katıldı. Çeşitli yarışmaların ve gösterilerin yapıldığı festivalde sanatcılar konser verdi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı festivalin açılış konuşmasını Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar yaptı. Festivalin geçen yıllara göre daha sakin geçtiğini belirten Başkan Acar, "Bu yıl festivali ekonomik nedenlerden dolayı yapmayı düşünmüyorduk, ancak hemşehrilerimizden gelen yoğun talep üzerine yapmaya karar verdik." dedi.

İlçe nüfusunun geçen yıllara göre yarıdan aşağıya düştüğünü kaydeden Başkan Acar, nüfusla birlikte belediye bütçesinin de düştüğünü dile getirdi.

Festivali yaparken bir takım sıkıntılarla karşılaştıklarını aktaran Acar, "Derbentliler olarak yılda bir kez buluşuyorsak bir takım fedakârlıklar yaparak bu festivali ortaklaşa yapmalıyız. Bundan sonraki festivallerimiz imece usulü devam edecek. İlçemiz dışında ülke genelinde 50-60 bine yakın insanımız var. Onları da bundan sonraki festivalimize bekliyoruz. Bizim festival düzenlemekteki diğer bir amacımız ise ilçemizde yetişen ürünleri tanıtmak ve uygun fiyatlarla satmak. Bu şekilde bir gün geçirelim diye düşünüyorum." diye konuştu.

Konuşmasında, Derbentli hemşehrilerine çağrıda bulunan Başkan Hamdi Acar, ilçenin ve çevresinin güzelliğinin hiç bir yerde bulunamayacağını belirtti. Belediye olarak tarihi dokuyu korumak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Acar, dağ evlerinin yapılması için girişimler başlattıklarını ve evlerin temelini attıklarını söyledi.

Önümüzdeki dönemde ilçeye yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Derbent Belediye Başkanı Acar, şunları söyledi: "Bir seçim dönemi geçirdik ve halkımızdan teveccüh gördük. Önümüzdeki dönemde yapacağımız birkaç hususu söyleyeyim. Özellikle Dereağzı Göleti'nin 15 yıllık ödeme takvimi içinde belediyemizin DSİ ile yapacağı protokolle kapalı kanal haline getirilmesi en büyük çalışmalarımızdan biri olacak. Bu konuda görüşmeler yapıldı ve sözleşmesi imzalanarak uygulamaya geçilecek. Buradaki amacımız, Derbent'in her alanını sulamak, sulu tarıma geçmek, böylece ilçemizin ekonomisini kalkındırmak. Bunu yaparak nüfusumuzu da kalkındıracağız. İnşaatları bitirilen iş merkezi, belediye hizmet binası ve kültür merkezi binasının da açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Kültür binamızda kış boyu, özellikle hanımlara, çocuklara ve yetişkinlere yönelik, konferans, sinema, tiyatro gibi faaliyetlerde bulunacağız. Başarakavak yolunun da asfaltı en kısa sürede yapılacak. Derbentliler olarak kolkola girerek, bu güzel memleketimizi ekonomik anlamda da güçlendirmek istiyoruz. Konya'daki hemşehrilerimizin de katılımlarıyla, sulu tarım ve organik tarımla, ekonomisi ve nüfusu artırılarak, hem ilçemiz, hem Konya'mız hem de ülkemiz kalkınmış olacak."

Programda, Derbent Kaymakamı Ali Gökay da bir konuşma yaptı. Kaymakam Gökay, ilçenin kalkındırılması için devlet ve vatandaşın birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından festival illüzyon gösterisi ve çeşitli yarışmalarla devam etti. Son olarak da Kültür Bakanlığı sanatçılarından Derman Kaya ve Sakine Fidan, Türk Halk Müziği konseriyle izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA