• Konya16 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İntikam Nasıl Yenir?

19 Ocak 2009 18:42
Siyah beyaz filmlerin akılda kalan cümlesiydi; İntikam soğuk yenir! Ve bunu söyleyen çoğunlukla haksızlığa uğramış, eziyet görmüş, sevdiklerine zarar gelmiş mazlum ve onurlu karakterler olurdu. Cüneyt Abinin, “Yeminimi bozdum ağalaaar!” feryadı az kullanılmadı gerçek hayatta da.

İntikam kelimesi ile dilimizde o kadar fazla söyleyiş, deyim, ifade var ki, içimizdeki en keskin duyguları anlatmaya ancak yetiyor. İntikam yemini, intikam almak, intikamı acı olmak ve daha birçoğu. Amerikan film sektörü de yıllarca dünyamızı istila eden yaratıklara karşı bizim adımıza savaştı ve intikamımızı aldı. Rambo serisinin Afganistan savaşını konu edildiği filmde Rus Birliklerine karşı bol kaslı kahraman görülmedik bir zafer kazanıveriyordu. Bu duygunun altında acaba intikam duygusundan başka ne yatabilir?

İntikam, duyguların en derin ve en sarsıcı olanıdır belki, zamanı gelince küllenmiş bir öfkeyi ilk günkü tazeliği ile yeniden yaşatmak ve hatta daha yoğun yaşamaktır. Bir İspanyol atasözünde en şerefli intikam hiç alınmayandır dese de, öç alma tutkusunu hemen herkes tatmak ister.

Son günlerde intikam kelimesi yeni kullanımlarla karşımıza çıktı. Siyasi intikam. Aylardır gündemden düşmeyen kimilerince asrın davası olarak isimlenen Ergenekon davası üzerine, özellikle ana muhalefet partisi iktidardaki partiyi siyasi intikam almakla suçluyor. Ak Parti mensupları, sevenleri, taraftarları nerdeyse ülkenin yarısı nasıl bir haksızlığa uğramıştır ki seksen yıllık bir intikam duygusu taşımaktadır acaba?

Aynı topraklar üzerinde yaşayan insanların o toprağı sahiplenme yarışına girip ötekileştirdiği bir kesime önyargı ile yaklaştığı bir anlayışla intikam kokusu olmasa bile burun o kokuyu hissetme ihtiyacı duyar.

Hukuk normları intikam duygusu ile hareket etmez, etmemelidir. Eğer böyle okursa toplumdaki en büyük güven kapısı yıpranmış hırpalanmış olur. Suç, sübut edinceye ya da düşünceye kadar devam eden süreç tüm ilgilileri aynı oranda bağlar.

Siyasi bir intikam değilse ve eğer gerçekten toplumsal huzur ve barışı bozacak bir yapılanma varsa ve hatta önü alınamayacak sonuçlardan böylelikle kaçılmışsa intikam almak kime düşer o zaman?

Bu sorunun cevabını verecek durumda değilim ama ya Gazze’de kim kimin intikamını kimden alma çabasında beynim, yüreğim, havsalam almıyor. Bu intikam hırsına nasıl bir isim bulunabilir?

Çocuklar, hangi haksızlığı yaptılar hangi suçu işlediler de onlardan soğuk, sebepsiz ve acımasız bir intikam alınıyor? Dünya bakıyor, bir şehir ölüyor. Bir şehir tüm ruhuyla, tüm tarihiyle, tüm yaşayanıyla, tüm insanlıkla ölüyor.

Henüz intikam ne demek bilmeyen, hatta dili söyleyemeyen çocuklar, hangi kirli ilişkilerin, hangi plan ve projenin, hangi tarihsel hesaplaşmanın bedelini ödüyorlar?

Büyük devlet olmak, söz sahibi olmak demektir. Dün bir fermanla dünyaya kanun koyabilen bir milletin torunları olarak bizler ve son Peygambere inanan müminler, mazlumun haklı, zalimin mağlup, dağın taşın yardımcı olacağı bir zamanda intikamımızı tatlı yiyeceğiz.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA