• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternetten sınav dönemi
18 Şubat 2011 Cuma 22:55

İnternetten sınav dönemi

Yeni kanunla elektronik ortamda sınavla tanışacağız. Buna göre sınavlar alan ve zorluk düzeyine göre tasnif edilerek elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, yeni kanundaki yeni adıyla Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), artık özerk bir kurum.  Yaptığı birçok sınav nedeniyle milyonlarca kişiyi doğrudan ilgilendiren ÖSYM, yeni kanununa kavuştu.

Meclis tarafından kabul edilen yeni kanunla birlikte ÖSYM, Ankara merkezli, idari ve mali özerkliğe sahip, özel bütçeli bir kuruluş oldu. Kurum bundan sonra hiçbir organ, makam, merci veya kişiden talimat almayacak.
Şaibelerin önüne geçilecek
Kanun, ÖSYM çalışanları ile yaptıkları işi doğrudan ilgilendiren faaliyet alanları arasındaki ilişkiyi de kesin olarak sonlandırıyor. Buna göre ÖSYM başkan ve yardımcıları, tam zamanlı çalışacak ve lisansüstü eğitim faaliyetleri hariç hiçbir kurum ve kuruluşta ücretli iş yapamayacak.
Başkan ve diğer ilgili görevliler, görevlerinin sona ermesinden itibaren 2 yıl süreyle ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlara yönelik hazırlık kursları veya yayınlarla ilgili faaliyet gösteren özel hukuk hükümlerine tabi tüzel kişiliklerde ya da bunların iştiraklerinde görev alamayacak, bu tür işlere ortak olamayacak. Bu tüzel kişilerden, iştiraklerden gelir sağlayacak ya da sağlayabilecek doğrudan, dolaylı ilişkiye giremeyecek. Başkan ve diğer ilgili görevlilerin eşleri, çocukları, ikinci dereceye kadar kan ve kayın hısımları ise bu kişilerin görev süresi boyunca aynı hükme tabi olacak.
İnternetten sınav dönemi!
Yeni kanunla elektronik ortamda sınavla tanışacağız. Buna göre sınavlar alan ve zorluk düzeyine göre tasnif edilerek elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek. Sınavlarla ilgili her türlü açıklama, başvuru ve sınav sonuçlarının adaylara duyurulması, başkanlığın internet sayfasında yapılacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA