• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternette sosyal kaçak
21 Mart 2014 Cuma 09:17

İnternette sosyal kaçak

Twitter, facebook gibi sosyal paylaşım siteleri Türkiye üzerinden yüz milyonlarca dolar reklam geliri elde ettiği halde ülkeye tek kuruş vergi ödemiyor.

Son günlerde paralel yapıya yakın kesimlerin twitter ya da facebook gibi sosyal medya üzerinden fake hesaplarla video yayımlaması ve hakarete varan ifadeleri nedeniyle bu hesapların kaldırılması için mahkeme kararını uygulamadıkları ortaya çıktı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan 'Mahkeme kararı bile gönderseniz twitter mahkeme kararını uygulamıyor. İstediğini uyguluyor, istediğini uygulamıyor. Eğer mahkeme kararı varsa, bunun mutlaka şirketler tarafından gereğinin yapılması gerekiyor. Örneğin; mahkeme, 'bu URL adresi engellensin' şeklinde bir karar vermiş, twitterin bu kararı uygulamadığını görüyoruz' dedi.

SAHTE HESAPLAR

Bakan Elvan, 'Haramzadeler, Başçalan' gibi sahte adreslerin kapatılması ile ilgili bakanlığın bir talebinin olup olmadığı yönündeki bir soruya da 'Yasa çerçevesinde eğer mahkeme kararı varsa, o mahkeme kararı çerçevesinde bizim ilgili şirketlere, (twitter, facebooka) başvurumuz olur. Onun dışında herhangi bir şeyimiz söz konusu değil' dedi.

YARGI TANIMIYORLAR

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri Türkiye kullanıcıları üzerinden yüzmilyonlarca dolar kazanç sağlıyor ancak tek kuruş vergi ödemiyor. Sitelerin sahibi olan şirketler, reklam bedelini çoğunlukla kredi kartıyla tahsil ediyor ve para yurtdışına çıkıyor. Türkiye'de vergi ödememek için ofis açmayan şirketlerin bağımsız Türk mahkemelerinin aldığı kararları uygulamaması kişisel hukukun ihlali olarak değerlendiriliyor.

Operatörler: Kayıt silmedik

Turkcell iletişim trafik bilgilerinin kayıtlarının silindiğine yönelik iddiayla ilgili 'Türkiye'de haberleşmenin ve kişisel bilgilerin gizliliği, anayasamız, ilgili mevzuat ve BTK düzenlemeleri ile korunmakta' dedi. Avea ise kendilerine bu kapsamda bir bilgi ve işlemin iletilmediğini, yasal yükümlülükleri uyduklarını belirtti.

BTK'dan silme iddiasına yalanlama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından telefon görüşme bilgilerinin silinmesi için işletmecilere hiçbir talimat verilmediğini bildirdi. BTK'dan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, telefon görüşme bilgilerinin silinmesi için işletmecilere talimat verildiğine yönelik iddiaların gündeme getirildiğine işaret edildi. Açıklamada, bu konuda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından TİB'e herhangi bir istek gelmediği gibi TİB tarafından da işletmecilere hiçbir talimat verilmediği aktarıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA