• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternete de uyarı işareti geliyor
15 Ekim 2010 Cuma 10:55

İnternete de uyarı işareti geliyor

Artık İnternet siteleri de televizyon programları gibi uyarı işaretleri ile açılacak. Ulaştırma Bakanlığı, RTÜK'ün benzeri uygulamasını internet konusunda hayata geçirmek için kolları sıvadı..

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile birlikte yürütülençalışma ile sivil toplum örgütlerinden oluşan bir portal oluşturulacak.Bu portala giren ebeveynler, çocukların girmek istediği site hakkındatelevizyonlarda olduğu gibi uyarıcı logolarla bilgilendirilecek.Portalda, çocukların yaş gruplarına göre de siteler sınıflandırılacak.

Ulaştırma Bakanlığı'nın yakın zamanda uygulamayı düşündüğü proje, özellikleçocukları 'oyun' adı altında kumar ve bahis gibi kötü yollara sürükleyen siteleri yakın markaja alıyor. Proje ile oyun sitelerine, RadyoTelevizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) televizyonlar için uyguladığı gibikullanıcılar için uyarıcı bilgi verme yükümlülüğü getiriliyor. Buna göre bir oyun sitesine girildiğinde oyunla ilgili yaş grubu sınırlaması (6-8 yaş ya da 9-12 yaş gibi) ekrana gelecek. Ekranda aynı zamanda oyununiçeriğine ilişkin açıklama yer alacak. Oyunun şiddet içermesi halindeuyarıcı logoyla kullanıcı uyarılacak.

BTK kaynakları,uygulamanın süratle hayata geçirileceğini belirtiyor. UlaştırmaBakanı'nın hassas olduğu projeyle yakından ilgilendiği ifade ediliyor.BTK kaynakları, sitenin çocukların ruhsal ve bedensel sağlığınınkorunması için önemli olduğunun altını çiziyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA