• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsanları hayrete düşüren gerçek!
18 Mart 2009 Çarşamba 18:01

İnsanları hayrete düşüren gerçek!

Türkiyede hatta dünyada ilk kez 15 eylül 2006 tarihinde Coca Colaya karşı, colanın içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesi2nce dava açıldı.
Türkiye’de hatta dünyada ilk kez 15 eylül 2006 tarihinde Coca Cola’ya karşı, colanın içeriğini açıklaması için Antalya Tüketici Mahkemesi2nce dava açıldı.
 
19 mart 2007’de açılan davanın 3. duruşması yapıldı. Dava sonucunda Coca Cola açıklamam dediği büyük sırrını açıkladı ve insanları hayrete düşüren gerçek ortaya çıktı.
 
Coca Cola açıklamasında, kola özütü diye bir böcek çeşidinin ( Cochineal) ezilmesi ile elde edilen bir sıvıyı kolada kullandığını itiraf etti.
 
Bu böcek, genelde Kanarya Adaları’nda ve Meksika’da kaktüs bitkisine kene gibi yapışarak hayatını sürdüren bir tür. Bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanarak eziliyor ve suyu çıkarılıyor. Daha sonra ise kola fabrikalarına satılıyor.
 
Bu gerçekten sonra Hindistan, Letonya ve Ukrayna Coca Cola ve Pepsi içeceklerini yasakladı. Türkiye’de ise sadece İstanbul Gösteri Sanatları Merkezi’nde yasaklandı.
 
Ayrıca pepsi ve Coca Cola’nın hammaddesi meyan köküdür. Meyan kökü ile beslenen canlılar arasında farede bulunmaktadır. Kola şirketleri ise fareleri meyan kökleri ile birlikte işleyerek, tüketiciye sunmaktadır. Kola üretimi yapan şirketler, koladaki bu pislikleri kimyasal yöntemlerle gidermeye çalışırken, bu seferde kullandıkları çok çeşitli kimyasal maddeler ile tüketicinin sağlığını hiçe saymaktalar.

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA